Paslanma nasıl giderilir

Paslanma nasıl giderilir

Paslanmanın nasıl giderildiği yani söküldüğünü anlatmadan önce dilerseniz ilk olarak pas nedir bu konu hakkında sizlere bilgi verelim.

Pas nedir

Demir ve diğer metal atomlarının havada ya da suda bulunan oksijenle yavaş yanma kimyasal tepkimeye girmesi sonucu oksitlenme oluşur. Oksitlenmelerin ilerleyen safhasında ise turuncu, kırmızımsı ve kahverengi renkte tabakalar oluşur. İşte bizler bu tabakalara pas ismi veririz.

Mesela günlük hayatımında inşaatlar önüne bulunan demirlerin bir kısmını kahverengi ya da turuncu görebilirsiniz. Bu renk oluşumunun sebebi paslanmadır. İnşaat demiri yalın halde bir metaldir. Hava ile ya da yağmur yağdığında su ile tepkimeye girmesi paslanma meydana gelir.

Paslanma tepkimesi

Biraz da kimyasal açıdan paslanma konusundan bahsedelim. 1 demir atomu ile 1/2 demir oksijan atomu reaksiyona girdiğinde demiroksit bileşeni oluşmakta ve ısı açığa çıkmaktadır. Hemen aşağıda da denklemi paylaşalım.

Paslanma formülü

Bazen korozyon kelimesini de duyarsınız. Demirde meydana gelen oksitlenmeye pas, diğer metallerde meydana gelen oksitlenmeye ise korozyon adı verilir. Bu bilgiyi de paylaşmak istedik.

Paslanmanın zararları nelerdir

Bir demir paslanmaya başladıktan sonra zamanla çürümeye de başlayacaktır. Çünkü sürekli demir atamları oksijen ile tepkimeye girmeye devam eder. Bunun zararını ise çok basit bir örnekle açıklayabiliriz. Aşırı paslanmış bir demir inşaatta kullanılır ise ne temeli sağlam olur ne de kolonları. En ufak bir depremde maalesef ki inşaat yıkılır.

Aslında en büyük zararı çürümesi sonucu dayanıklılığının ortadan kalkmasıdır. Tabii bununla birlikte bir çok parçanın işlevini de yerine getirmesinin önüne geçer. Özellikle makine dişlileri, günlük hayatta kullanılan hırdavat malzemeleri ve benzeir.

Paslanma nasıl yok edilir

Paslanmanın giderilmesi için Özkimsan tarafından özel bir ürün geliştirilmiştir. OK-151 Pas Sökücü.

Bu ürün demir üzerinde oluşan pası demir tabakasına herhangi bir zarar vermeden kolayca sökülmesini sağlamaktadır.

Pas giderme videosu

Mesela hemen aşağıda bulunan videoda bir bir kepçe makinasının ucundaki demirin yalın halde bırakılması sonucu ne hale geldiğini ve pas sökücü OK-151 kullanılarak nasıl temizlendiğini izleyebilirsiniz.

Paslanmayı engelleme

Pası sökmek istiyorsanız eğer yalın halde bulunan metalin hava ya da su ile temasını kesmeniz gerekir. Bunun için de yapılması gereken işlem ya boyamadır ya da pas koruyucu (engelleyici) ürünlerin kullanılmasıdır.

Mesela bri bahçe kapınız var. Zamanla o kapının üzerindeki boya çizilmeler, çarpmalar sonucunda aşınır ise demir hava ve su ile tepkimeye girer. Ardından yavaş yavaş paslanma oluşur. Bu pası söküp tekrar boyama işlemi yapmanız gerekir.

Pas sökücü fiyatları

Pas sökücü OK-151 1, 5 ve 30 KG ambalajlarında üretilmektedir. İstek üzerine yüksek alımlarda özel fiyat teklifleri alınabilmektedir. Hemen aşağıda bulunan alandan ürünü sepetinize ekleyerek satın alma gerçekleştirebilirsiniz.

Almış olduğunuz ürün aynı gün içerisinde sizlere kargolanır.

Pas sökücüler hakkında detaylı bilgi

OK-151 pas sökücüler hakkında detaylı bilgi için Pas Sökücü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021