Su soğutma sistemlerinde oluşan korozyon

Su soğutma sistemlerinde oluşan korozyon

Su soğutma sistemleri

Soğutma sistemlerinde suyun kullanılmasının ve yaygın olmasının sebebi etkili bir ısı soğurma aracı olmasından dolayıdır. Diğer yöntemlere göre daha uygun bütçe ile soğutma yapılabilmektedir.

Soğutma santrallerinde kullanılan su deniz, akarsu, göl, yüzey kaynakları ve aynı zamanda kuyulardan elde edilmektedir.

Soğutma sistemlerinde korozyon neden oluşur

Soğutma sistemlerinde kullanılan su, içeriğinde bulunan gazlar, çözünmeden su içeriğinde askıda kalan parçacıklar ve çözünmüş mineraller korozyona sebebiyet vermektedir.

Korozyona sebep olan madde ve etkenler ise pH, çözünmüş tuzlar ve gazlar, askıda katı maddeler, mikroorganizmalar, sıcaklık, sistem metalurjisi ve çizgisel hız olarak verilebilir.

Soğutma sistemlerindeki korozyon çeşitleri

Soğutma sistemlerinde oluşan korozyon sırası ile galvanik korozyon, erozyon korozyonu ve bakteri – depozit altı korozyonu olarak verilebilir.

Galvanik korozyonu: İki farklı metalin içinde bulunduğu sistemlerde daha aktif olan metalin oluşturduğu korozyon. Mesela sistem içinde paslanmaz çelik ve aluminyum metalleri mevcut ise aktif olan aluminyum korozyona sebebiyet verecektir.

Erozyon korozyonu: Soğutma suyunun içerisinde bulunan çözünmemiş katı maddeler sitemin akış hızının yüksek olmasından dolayı yüzeyde korozyon oluşturabilir.

Bakteri ve depozit altı korozyonu: Soğutma sistemlerinin yüzeylerinde bakteriler ve kirlilik oluşturan depozitler tutunur. Bunların altında kalan alanda ise korozyon oluşur.

Soğutma sistemlerinde oluşan korozyonun sökülmesi

Soğutma sistemlerinde oluşan korozyonun sökülebilmesi için Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından OK-151 ürünü geliştirilmiştir. Bu ürün her türlü metalden korozyonu, pasın uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

Soğutma suyunun kullanıldığı sistem ve santrallerde korozyonun temizliğinde kullanılmaktadır. OK-151 hakkında detaylı bilgi alabilmek için 02128715242 müşteri temsilcisi hattımızı arayabilirsiniz.

Korozyon sökücü nasıl satın alabilirim

OK-151 korozyon sökücü ürünümüzü hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantılar aracılığı ile satın alabilirsiniz. Ödemeyi 3D Secure güvenlikli kredi kartı ya da havale/EFT yöntemi ile yapabilirsiniz. Çoklu alımlarda ise firmamızı arayarak özel fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Korozyon sökücü kullanım şekli

Korozyon sökücü nasıl kullanılır detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız eğer yine müşteri temsilcisi hattımızı aramanız yeterlidir. Kimyagerlerimiz konu hakkında tecrübelerini sizlere aktaracaktır.

Korozyon sökülmez ise ne olur

Soğutma sistemlerinde oluşan korozyon ve birikintiler sökülmez ise aşağıdaki problemler orataya çıkabilmektedir.

Isıl alışverişte yaşanan kayıplar ve zayıflama

Ekipman kullanım ömrünün kısalması ya da sürekli arızalanması

Üretim kaybının yanı sıra maliyet artışı

Onarım maliyetlerinde artışlar

Sistemin çalışma aksamının tamamen durması

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021