Sanayide Pas Sökücü Kimyasalların Kullanımı ve Faydaları

Sanayide Pas Sökücü Kimyasalların Kullanımı ve Faydaları

Sanayi ve Endüstri sektöründe pas sökücü,çözücü ve gevşetici ürünler önemli bir yer tutar. Korozyona uğramış metallerin pas ve korozyonlarının temizlenmesi birçok işlem ve uygulama açısından zaruridir. Korumaya alınmamış veya zamanla korumaları ortadan kalkmış metallerin tekrar kullanıma kazandırılması ve geri dönüşümü için pas sökme,pas temizleme işlemi uygulanır. İki tür pas pas çözme ve işlemi yapılabilir. Birincisi fiziki yöntemlerle pas sökme ve metali korozyondan temizleme işlemidir. Bu işlem hem çok zahmetli, aynı zamanda da çok uzun süre uğraşı gerektirir ki genellikle kullanışlı değildir. Aynı zamanda metalin biçimini bozabilir. Zımparalama ve kumlama bu yöntemlerdendir.

İkincisi ve son derece pratik olan yöntem ise kimyasal yöntemlerle pas sökme, metali hazırlama,demiri pasdan arındırma, demirin ve metalin pasını alma yöntemidir. Demirli ve demirsiz tüm metallerin korozyon ve pasdan arındırılma işlemine ihtiyacı olabilir. Demir, çelik, sac gibi demirli metallerde direk olarak pas oluşacağı gibi, bakır, alüminyum vb ve alaşımlarında da zamanla korozyon oluşabilir.

Teknolojinin ilerlemesi ve insanların endüstri, bakım, tamir, geri dönüşüm, boyama ve kaplama sektörlerinde ihtiyacının artması sonucunda pas sökücü, pas temizleyici ürünlerde son yıllarda gelişim sağlanmıştır. Artık kullanıcılar sorunlarını hızlı bir şekilde çözen ve fayda sağlayan pas sökücü kimyasallara daha çok yönelmiş ve faydasını gördükçe vazgeçmemeye başlamıştır.

Sanayi sektöründe Pas Sökücü ürünlerin kullanımı:

İşlenmiş metallerin boya ve kaplamaya hazırlanırken pas ve yağından arındırılması gerekmektedir. Uzun süre kullanılmamış ve paslanmış kaporta ve mekanik kısımların pasını temizleyip tekrar kullanıma almak gerekmektedir. Paslanma sebebiyle sıkışmış ve hareketini yitirmiş somun,vida,saplama ve rulmanların paslarının sökülmesi gerekir. Paslanmış kalıpların temizlenmesi ve çeşitli sanayi dallarında makine yardımcı alet, ekipman ve parçalarının paslanan kısımlarının kullanıma alınmadan önce pasların temizliği gerekmektedir.

Bakım ve tamir sektöründe Pas Sökücü kullanımı:

Paslanmış motorsiklet, otomobil, kamyon, kamyonet, iş makinelerinin kaportalarının, depolarının ve paslanmış motor parçalarının pasının temizlenmesi gerekmektedir. Yine fabrikaların tamir ve bakım servislerinde makinelerin paslanan parçalarının temizlenmesinde kullanılır. Sıkışmış bağlantı elemanlarının çözülmesinde kullanılmalıdır.

İnşaat sektöründe Pas Sökücü kullanımı:

Paslanan inşaat demirlerinin temizlenmesinde, yine paslanmış iskele ve yangın merdiveni gibi demirli malzemelerinin paslarının temizlenip boyanmasında kullanılır.

Boyama ve kaplama işlerinde ise vazgeçilmez bir yardımcıdır pas sökücü kimyasallar. Metal üzerinde boyama esnasında istenmeyen pas ve yağ temizliğini tek işlemde yapabilir ve büyük maddi ve süre tasarrufu sağlarlar.

Günlük hayatta ve evde Pas Sökücü kullanımı:

Paslanmış metallerin, antika parçaların, zamanla boyası aşınmış metallerin, kapıların, paslanan çelik eşyaların pas temizliğinde pas sökücüler kullanılır.

Sıkışmış, gıcırdayan kapı menteşeleri ve hareketli parçaların gevşetilmesi kullanımının sağlanması için de pas sökücü ve gevşetici kullanılır.

Özkimsan olarak Pas Sökücü Ürünler kısmında yer alan, OK-151 Konsantre Pas sökücü ve metal yüzey hazırlayıcı, OK-152 Pas sökücü, Pasa karşı koruyucu, gevşetici ve Nüfuz edici, SUPER SLAKS Pas çözücü ve gevşetici ürünlerimiz ile Sanayi, bakım, tamir ve bireysel kullanımlar için çözümler üretmekteyiz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016