Paslı Demir Nasıl Boyanır

Paslı Demir Nasıl Boyanır

Paslı demir nasıl boyanır, boya yapmadan önce pas nasıl sökülmelidir, paslı demir nasıl parlatılır gibi soruların tüm cevaplarını uzman ve tecrübeli kimyagerlerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmelerin ardından bu makalemiz aracılığıyla cevaplamaya çalıştık. Şu anda paslı bir demir parçasını (demir kapı, motosiklet jantı, buzdolabı, bisiklet ve aklınıza gelebilecek bütün demir parçalar) boyamak istiyorsanız eğer mutlaka bu yazımızı baştan sona kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle bilmenizi isteriz ki paslı bir demir kesinlikle boyanmamalıdır. Öncelikle üzerinde bulunan pası sökülmelidir. Aksi taktirde boya tam anlamı ile tutmayacak ve kısa bir süre içerisinde patlaklar vermeye başlayacaktır. Aynı zamanda paslı alanların üzeri pütürtülü olacaktır. Öncelikle demir üzerindeki pas sökülmeli ve ardından boyama işlemine geçilmelidir.

Pası Sökülmeden Boyanmış Demir

Pası Sökülmeden Boyanmış Demir

Paslı Demir Boyanmadan Önce Ne Yapılmalıdır

Paslı demir boyanmadan önce üzerinde oluşan pasın tamamen sökülmesi gerekir. Akla gelen ilk teknik zımpara kullanılmasıdır. Ancak zımpara kullanımı oldukça uğraştırıcıdır ve aynı zamanda tam anlamı ile pası sökemediği için boyama işlemi sonrasında kısa bir süre içerisinde demir üzerinden boyanın sökülmesine sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte zımpara yapıldığında, demir, özetlemek gerekirse yontulmaktadır. Yani hacim kaybına sebep olur. Aynı zamanda da tam olarak paralel bir yüzey yakalamak mümkün değildir. Ayrıca boyaya hazırlayıcı ve tutunması için gerekli özelliği bulunmadığı için boya yapılan demirin boyalı kalma ömrü de kısa olur.

Paslı demiri boyamadan önce yapılması gereken en mantıklı çalışma pas sökücü ürünlerin kullanılmasıdır. Özkimsan tarafından üretilmekte olan OK-151 pasın kolay ve hızlı bir şekilde sökülmesini ve aynı zamanda boyaya hazırlanmasını sağlamaktadır. Paslı demir boyanmadan önce pas sökücü kullanılarak üzerinde bulunan pas demire zarar vermeden sökülmelidir. Pas sökücü OK-151 boyanın demire daha iyi tutunması için özel olarak formülize edilmiştir.

Paslı Demir Nasıl Boyanır ?

Paslı demir boyanmadan önce üzerindeki pas OK-151 kullanılarak tamamen sökülür. Bu işlem püskürtme ya da daldırma yöntemi ile yapılabilmektedir. Örnek olarak hemen aşağıda bulunan ve boyama yapılmak istenen demirin videosunu izleyebilirsiniz. OK-151 ile demir üzerindeki pas söküldükten sonra artık demir parça boyanmaya hazır hale gelmiş demektir. Almış olduğunuz boyayı kullanarak gönül rahatlığı ile demir parçanızı boyayabilirsiniz.

Tam bu noktada hatırlatmakta fayda vardır. Sorunsuz bir şekilde demir üzerinden pası söktükten sonra o demiri boyadığınız taktirde tekrar paslanmasını da engellemiş olursunuz. Çünkü pas demir metalinin su ya da hava ile temasa geçmesi sonucu oluşmaktadır. Boyama yapıldığında demir metalinin hava ve su ile temasını engellemiş olursunuz. Bu sayede paslanma olayının da önüne geçersiniz.

Demiri Boyamadan Paslanması Nasıl Engellenir

Buraya kadar paslanmış bir demirin hangi işlemler yapıldıktan sonra boyamasının yapılması gerektiğini sizlere anlattık. Çok önemli ve bir çok sektörün ihtiyacı olan bir ayrıntı hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Demir üzerindeki pası söktükten sonra boyama yapmak istemediğinizi yani demir metalini yalın halde bırakmak istediğinizi düşünelim. Peki bu aşamada ilgili demirin paslanmaması için ne yapılması gerekir ? Hemen açıklayalım. Bu durumda pas koruyucu (önleyici) ürün OK-152’yi kullanabilirsiniz. Demir üzerinden pası söktünüz ve ilk günkü görünümünü sağladınız. Ancak boyama yapmak istemiyor ve tekrar paslanmasını engellemek istiyorsunuz. O halde OK 151 pas koruyucu ve engelleyici ürünümüzü kullanabilirsiniz.

Pas Sökücü ve Koruyucu Nasıl Satın Alabilirim ?

Pas sökücü OK-151 ve pas koruyucu OK-151 ürünlerimizi internet sitemiz üzerinden 3D secure güvenlik kredi kartı ile ödeme yöntemi ya da havale/EFT ödeme yöntemi ile satın alabilirsiniz. Pas sökücü ve pas koruyucu (engelleyici) ürünlerimiz için Pas Sökücüler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte aklınıza takılan bütün soruları 0212 871 52 42 telefon numaramız üzerinden firmamızı arayarak sorabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


20 YORUM

 • Ergin dinç
  27 Eylül 2019, 06:41 CEVAPLA

  Merhabalar aracımın motor bölümümde akü civarında küçük bir alan paslanmış bu pası çıkarmada ok151 işe yarar mı, yoksa oradaki araç boyasını kaldırır mı? ABD de bulunan doğrudan paslı zemine uygulanan ve pası hapseden kuvvetli bir boya olan “miracle paint “ “por-15” benzeri boyanız var mı? bu boyaları bir inceleyin, üretilmesi otomobil sektöründe talep yaratabilir. Saygılarımla.

  • Özkimsan
   30 Eylül 2019, 09:22 CEVAPLA

   Engin Bey merhaba;
   Herhangi bir zarar vermez.
   Selamlar.

 • ali çelik
  19 Temmuz 2018, 15:11 CEVAPLA

  evimin üzeri yaklaşık 110 m2 alan 2,5 mt yüksekliğinde üzeri çinko kaplı çatı yapıldı. ilk imalat esnasında kullanılan profiller pas boyalı idi iki yıllık bir kullanımdan sonra bu yıl tum profillerin (demirlerin)küflendiğini gördüm.evin bulunduğu bölge yaklaşık rakım 950-1000 mt dir.ve çok zaman sabah ve akşamları sis olur. kışın kar yağar bazı kışlarda çatıları bile çökerttiği olur.BEN BU DEMİRLERİ KÜFDEN EN BASİT BİR ŞEKİLDE NASIL TEMİZLER VE HANGİ BOYA İLE BOYARIM. SAYGILAR

  • Özkimsan
   19 Temmuz 2018, 21:10 CEVAPLA

   Ali Bey pası sökebilmek için OK-151 Pas Sökücü ürünümüzü kullanabilirsiniz ancak boya hakkında sizlere net bir şekilde bilgi veremeyeceğiz. Ne kadar ürün alınması gerekiyor, uygulama nasıl yapılmalı detaylı bilgi alabilmek için ise firmamızı arayabilirsiniz.

 • Hasan Ali Atay
  20 Mayıs 2018, 18:29 CEVAPLA

  İyi günler. Benim Bahçemde kullandığım demir aksamlı iki kişilik bir salıncağım var. Metal üzerinde fazla olmayan miktarda pas var. Ayrıca elimi metal akşama sürdüğümde toz gibi boya bulaşıyor. Temizleyip yeniden boyamak istiyorum. Hangi ürünleri nasıl kullanmanı önerirsiniz.

  • Özkimsan
   20 Mayıs 2018, 22:33 CEVAPLA

   Hasan Bey boya sökücü ürünümüz ile boyayı tamamen sökebilirsiniz. Ardından da pasın tamamen sökülmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak yeniden boyama yapabilirsiniz. Detaylı bir şekilde anlatım için firmamızı arayabilirsiniz.

 • Gürhan Berber
  17 Haziran 2017, 19:40 CEVAPLA

  Merhabalar.Ankarada bina yöneticisiyim.Benim sorum bina bahçe demirleri berbat durumda zımpara ve boya için 10 gün işçilik sürer diyor boyacı.Bende kafama koydum kendim yapmak istiyorum.Pas sökücü pası garanti olarak sökermi çünkü pul pul.2.ci olarak neyle uygulayacağım.Videonuzda pas söküldü ama bayada süngerle birlikte ovuldu.Yani 80-90 metre bir bahçe demirine bu şekilde uygulama yaparsam zımpara dan pek farkı kalmıyor.Püskürtme yöntemiyle demirin üzerine sıksam pas akar mı ?Ve tahminen kaç litre gider.Çok teşekkürler şimdiden.

  • Özkimsan
   19 Haziran 2017, 17:14 CEVAPLA

   MErhaba Gürhan Bey;
   Tabii ki püslürtme yöntemi ile pasın tamamen sökülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak lütfen firmamızı arayarak bahçe demirleriniz hakkında daha detaylı bilgi verin ki kaç litre alabileceğiniz hakkında yetkililerimiz sizleri bilgilendirsinler.
   Selamlar.

 • Mustafa yilmaz
  2 Mayıs 2017, 21:40 CEVAPLA

  Balkon demiri boya yapacam cok pas var bunun temizliği nasil yapmaliyim?

  • Özkimsan
   3 Mayıs 2017, 19:22 CEVAPLA

   Mustafa Bey merhaba;
   OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanarak pasın tamamen sökülmesini sağlayabilirsiniz. Ürünümüz aynı zamanda boyaya hazırlama özelliğine sahiptir ve bu sayede de boyanın demire daha iyi tutunmasını sağlamaktadır.
   Selamlar.

 • Kamil
  27 Nisan 2017, 15:37 CEVAPLA

  Siz siz olun arkadaşlar çok ufak bir paslanma dahi olsa o pası sökmeden boyama işlemine geçmeyin. Ben o hatayı yaptım bir ay sonra boya şişmeye ve sökülmeye başladı. Şimdi önce boyayı sökeceğim sonra pası en sonda tekrar boyayacağım

  • Özkimsan
   28 Nisan 2017, 10:35 CEVAPLA

   Kamil Bey merhaba;
   Yaşamış olduğunuz tecrübe anlattığınız ve makalemize katkıda bulunduğunuz için sizlere çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bizlerde paslı metallerin pasının sökülmeden boyanmasını tavsiye etmiyoruz.
   Selamlar.

 • Işık
  4 Mart 2017, 21:05 CEVAPLA

  Paslanmış demir kapımızı temizlemek istiyoruz. Üzerinde boya yok ama pası tamamen söküldükten sonra boyayacağız. Ürünü kullandıktan sonra başka bir işlem yapmamıza gerek var mıdır ?

  • Özkimsan
   4 Mart 2017, 22:49 CEVAPLA

   Işık Hanım merhaba;
   Farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Pas sökücü ürünümüz pası tamamen söktüğü gibi boyanın tutunması için geliştirilmiş özelliği sayesinde boyamaya hazırlayıcı bir üründür.
   Selamlar.

 • Görkem Işık
  4 Mart 2017, 05:43 CEVAPLA

  Garaj kapısının neredeyse yarısı paslı durumda. Ama bir çok bölümünde de hala eski boya duruyor. Çizilmiş yerlerde de paslanma var. Yeni kapı alsak bize oldukça büyük maliyeti olacak. Bir kaç yazınızı okudum ve ürünlerinizi inceledim. Amacım hem boyayı sökmek hem de pası. Ardından ise tekrar boyama yapmak. Hangi ürünlerinizi kullanmalıyım ve ne kadar alım yapmalıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Özkimsan
   4 Mart 2017, 09:49 CEVAPLA

   Görkem Bey merhaba;
   Sırası ile boya sökücü ve pas sökücü ürünlerimizi kullanarak kapınızın tamamen boya ve pastan tamamen arındırılmasını ve aynı zamanda yeniden boyama işlemine hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Ne kadar miktarda alım yapılması gerektiği için ise daha detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir (boyut, genişlik). Firmamızı arayarak uzmanlarımızın sizlere yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Ömer İlkay
  17 Şubat 2017, 09:01 CEVAPLA

  Boyasının yarısı sökülmüş bir demir direk var. Boyanın söküldüğü kısımlar ise hali ile paslanmış durumda tamamen kahverengi. Yapmak istediğimiz işlem şu. Geriye kalan boyayı sökmek, ardından paslanmış yerlerin temizliğini yapmak ve yeniden boyamak. Tüm bunlar için hangi ürünleri kullanmamız gerekir ve nasıl işlemler yapılmalıdır anlatır mısınız.

  • Özkimsan
   17 Şubat 2017, 09:29 CEVAPLA

   Ömer Bey merhaba;
   Yapmanız gereken işlemleri sırası ile anlatıyoruz. Öncelikle boyalı kısımları sökülmesi gerekir. Bu işlem için OK-241 boya sökücü jel ürünümüzü kullanabilirsiniz. Boya sökücü jel boyalı alana spatula ya da fırça ile uygulandıktan sonra kısa bir süre içerisinde boyanın sökülmesini sağlayan ürünümüzdür. Boya sökme işlemini tamamen yaptıktan sonra ise tekrar boyama işlemine geçebilmeniz amacıyla demir üzerindeki pasın sökülmesi gerekir. Pas sökme işlemi için ise OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanabilirsiniz. Her iki işlem yapıldıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Direğin ebatına göre ne kadar ürün almanız gerektiği hakkındaki bilgiyi firmamızı arayarak öğrenebilirsiniz.
   Selamlar.

 • Özgür
  15 Şubat 2017, 01:15 CEVAPLA

  Bahçemizdeki demir kapı paslanmış durumda. Boya aldım geçende tam da boyama işlemine geçecektim ki bira araştırma yapayım dedim. Öncelikle bu yazı için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi zımpara ile olmuyor. Zımpara yapınca yüzey pürüzlü kalıyor ve boyama maalesef işe yaramıyor. İstenilen görüntüye kavuşamıyorsunuz. Sonra gittim pas sökücü diye yanlışlıkla pas gevşetici almışım. Sonunda doğru bilgiyi buldum. Üründen 5 kg sipariş vereceğim ama sorum şu. Kapıma yeteceğini düşünüyorum 2 litrenin. Geri kalanı istediğim zaman mesela 4 ay sonra kullanabilir miyim. İyi çalışmalar.

  • Özkimsan
   15 Şubat 2017, 05:31 CEVAPLA

   Özgür Bey merhaba;
   Öncelikle pas demir nasıl boyanır konu başlıklı makalemize göstermiş olduğunuz ilgi ve bu değerli yorum için sizlere çok teşekkür ederiz. Kapınızdaki pası söktükten sonra kalan pas sökücü ürününü ilerleyen zamanlarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kapağını sıkı bir şekilde kapatmanız yeterlidir.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021