Paslanmış kapı kolu nasıl temizlenir
  • 1073
  • 0

Paslanmış kapı kolu nasıl temizlenir

Kapı kolları zamanla paslanabilir. Demir olanlar paslandığı gibi diğer metallerden oluşanlar oksitlenerek korozyona uğrayabilir ve renk değişimleri yaşanabilir.

Oluşan pas ve korozyon sökülüp temizlenmediği zaman ise zamanla çürüme gerçekleşir. Bundan dolayı da kullanılamaz hale gelebilir.

Kapı kolu nasıl parlatılır

Kapı kolu üzerinde oluşan pas, siyahlaşmış tabaka, korozyon ve benzeri oluşumların temizliği için üretilmekte olan özel kimyasalları bulunmaktadır. Ancak öncelikle kapı kolunun hangi metalden yapıldığının bilinmesi önemlidir.

Çünkü mesela demir, çelik, saç ya da alimünyumdan yapıldı ise pas sökücü ürünler, zamak ya da pirinç gibi metallerden yapıldı ise pirinç temizleyici ürünlerin kullanılması gerekir.

Kapı kolları hangi metallerden yapılır

Şu anda evinizdeki kapı kolunun yanına gidin. Eğer yeni bir binada oturuyor iseniz büyük ihtimal paslanmaz çelik ya da kaplama bir kapı kullanılmıştır. Bu iki kullanımın sebebi korozyon ve pasın önüne geçilmek istenmesidir. Eski bir binada oturuyor iseniz de pirinç, zamak, alüminyum veya saç kapı kolu kullanılmış olabilir. Pimapenlerde ise genellikle plastik kapı kolları kullanılmaktadır.

Kaplama kapı kollarında genellikle saten, nikel, krom veya albifirin kullanılır.

Kapı kolu temizliği

Kapınızın kolu demir, saç, alimünyum ya da çelikten yapıldı ve zamanla korozyon/pas oluştu ise Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından üretilmiş olan OK-151 Pas Sökücü ürünü kullanabilirsiniz.

Kapınızın kolu pirinç ya da zamaktan yapıldı ise yine zamanla oksitlenme, küflenme, renk değişimleri (kararma gibi) oluşabilir. Temizliği için ise OK-159 Pirinç Temizleyici ürününü kullanabilirsiniz.

Kapı kolu neden paslanır

Bir metalin paslanması ya da korozyona uğraması için oksijenle kimyasal tepkimeye girmesi gerekir. Yalın halde olan her metal zamanla havadaki oksijen, sıvı teması sonrasında su içerisinde bulunan oksijen ya da bazı kimyasalları ile paslanabilir. Özellikle kapıyı açıp kapatırken ter bezlerimizdn kapı koluna bırakılan nem oksitlenmeyi yani ilerleyen seviyeler olan paslanma ve korozyona uğramayı etkilemektedir.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016
Call Now Button