Paslanmış Egzozun Temizlenmesi ve Boyanması
  • 8603
  • 0

Paslanmış Egzozun Temizlenmesi ve Boyanması

Paslamış egzozun temizlenmesi ve ardından boyanması motosiklet ve araba severlerin yaşamış olduğu egzoz paslanması sonucunda sıkça sordukları soruların başında yer almaktadır. Bu makalemiz aracılığı ile paslanmış egzoz boyama işlemi yapılmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği tüm detayları ile birlikte anlatılacaktır.

Hemen kısa bir bilgi paylaşımı yapalım. Demirin hava ya da su ile oksitlenmesi sonucu pas, diğer metallerin (çelik, alüminyum, bakır vb.) aynı reaksiyonlar ile karşılaşması sonucu ise korozyon oluşur. Şimdi dilerseniz makalemizin en önemli noktasına geçelim.

Temiz Boyalı Egzoz

Temiz Boyalı Motosiklet Egzozu

Paslanmış Egzoz Nasıl Temizlenir

Egzoz üzerinde oluşan pas tabakasının sökülebilmesi için pas sökücü ürünler kullanılmalıdır. Egzozunda pas sorunu ile karşılaşan motosiklet ve araba severlerin yaptığı ilk araştırmada pas sökücü ürünler üzerine olmaktadır. Ama sıkça yapılan hata pas sökücü kullanmak yerine pas gevşetici sprey alınması ve pas tabakasının sökülmeye çalışılmasıdır. Burada şu ayrımı yapmak oldukça önemlidir. Pas sökücü ürünler pasın ya da korozyonun metal üzerinden tamamen sökülmesini sağlarken, pas gevşetici ürünler paslanma sonucu sıkışmış bağlantı elemanlarının gevşemesinde kullanılmaktadır.

İnternet üzerinde pas sökücü araması yapıldığında karşınıza çıkan tüp içerisindeki WD 40, Divortex, Winkel, Super Slaks gibi ürünler civata, somun ve paslanmış bölgelerin çözünerek temizlenmesinde kullanılan ürünlerdir. Maalesef ki yeterli bilgi verilmediği için pas gevşetici ürünler pas sökücü kullanılarak satın alınmakta ve tabii ki oluşan pas tabakasının sökülmesini sağlayamamaktadır.

Egzoz Boyanmadan Önce Üzerindeki Pas Nasıl Sökülür

Pas sökücü ve pas gevşetici ayrımını yaptığımıza göre şimdi dilerseniz paslı egzozun boyama işlemine geçilmeden önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde anlatalım. Belki şu anda ısıya dayanıklı bir egzoz boyası aldınız ama boyama yapmadan önce egzoz üzerinde paslanmalar ile karşı karşıyasınız ve hala bir kısmında daha önceki boyaların kaldığını görüyorsunuz. İşte tam bu noktada pas sökücü ve boya sökücü kullanımı nasıl yapılmalıdır anlatalım.

1. Boyanın sökülmesi

Paslı egzoz üzerinde hala daha boya kalıntıları kalmış olabilir. Örnek olarak 1/3’lük kısmı boyalı halde 2/3’lük kısmının da boyası sökülmüş ve paslanmış olabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken şey boyanın sökülme işlemidir. OK-241 boya sökücü jel herhangi bir spatula ya da fırça yardımı ile egzoz üzerine uygulandığında çok kısa bir süre içerisinde boyanın sökülmesini sağlamaktadır. Dilerseniz boya sökücü jel kullanılarak metal üzerindeki boya nasıl sökülüyor hemen aşağıda bulunan video aracılığı ile hep birlikte izleyelim.Boya söküm işlemi gerçekleştirildikten sonra ise pasın sökülmesi gerekecektir. Onu da hemen aşağıdaki ikinci maddede sizlerle paylaştık.

2. Pasın sökülmesi

Birinci maddeyi paslanmasına rağmen hala daha üzerinde boya kalan egzozlar için anlattık. Bu maddeyi de yalın bir halde duran egzozlar üzerinde oluşmuş pasın nasıl sökülmesi için anlatacağız. OK-151 pas sökücü pasın demirden, korozyonun ise metalden tamamen sökülmesini sağlayan bir üründür. Daldırma ya da püskürtme yöntemi ile uygulanarak egzoz üzerinde oluşan pas ve korozyon tabakasının dakikalar içerisinde sökülmesini sağlar. Aynı zamanda boyaya hazırlayıcı özelliği bulunmaktadır. Yine örnek olarak paslı bir metal üzerindeki pasın nasıl söküldüğünü hemen aşağıda bulunan videomuz aracılığı ile izleyebilirsiniz. İlgili videoda daldırma yöntemi kullanılmıştır. Egzoz üzerinde pası daldırma yöntemi ile sökebilirsiniz. Ancak çıkarmakta zorlanıyorsanız

3. Boyama işlemi

Egzoz durumuna göre yukarı iki uygulamayı ya da sadece 2. uygulamayı yaparak egzozun boyanabilir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada ısıya dayanıklı boya tercihi sizlere kalmıştır. Önemli olan egzoz üzerindeki pasın, varsa boyanın tamamen sökülerek yalın bir şekilde metal zemininin oluşturulabilmesidir. Tabii ki şunu da unutmamak gerekir. Boyama işlemi yapmamak istiyorsanız ancak tekrar paslanmanın önüne geçmek istiyorsanız eğer pas koruyucu ve önleyici ürün kullanılması gerekmektedir.

Pas sökücü, pas koruyucu ve boya sökücü ürünlerimizi hemen üst menüde bulunan ÜRÜNLERİMİZ aracılığı ile ilgili ürün sayfalarına giriş yaparak sepete ekleyebilir, dilerseniz 3D Secure güvenlikli kredi kartı ile ödeme yöntemi ile dilerseniz de havale/EFT ödeme yöntemini seçerek satın alabilirsiniz. Bununla birlikte ürünlerimiz, satın alma işlemleri ve paslı egzoz temizliği için aklınıza takılan bütün soruları hemen aşağıda bulunan yorum alanı aracılığı ile ya da firmamızı 0212 871 52 42 numaramız aracılığı ile arayarak sorabilir ve uzmanlarımız tarafından cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

 

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021