Paslanmış demir nasıl temizlenir

Paslanmış demir nasıl temizlenir

Pas sorunu yaşayanlar tarafından en çok sorulan soru “Paslanmış demir nasıl temizlenir?” sorusudur. Bu yazımızda demir üzerinde oluşan pas tabakasını nasıl söküp temizlenmesini sağlayabilirsiniz uzman kimyagerler tarafından detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ama dilerseniz paslanmış demir temizliği öncesinde pas nasıl oluşur bira bilgi verelim.

Pas nasıl oluşur ?

Havada ve suda bulunan oksijen ile demir üzerinde bulunan demir atomlarının kimyasal reaksiyona girmesi sonucu oksitlenme (demiroksit – 3Fe + 2O2 >>> Fe3O4) oluşur. Bu olaya pas adı verilir. Gözle görülmez ama bir yanma olayıdır. Pasın oluşması için demirin yalın halde olması yeterlidir.

Bir demir parçasını yalın halde doğaya bıraktığınızda hava içerisindeki oksijen ile demir tepkimeye girerek paslanır. Su teması olduğunda ise oksitlenme yani paslanma hızı artar. Çünkü suyun içerisinde bulunan oksijen miktarı ve pH değeri paslanmayı hızlandırıcı etkide bulunmaktadır. Tuzlu suda ise pas oluşumu çok daha hızlıdır.

Pas nasıl korumaya alınır ?

Henüz hala paslanmış demir nasıl temizlenir anlatmaya başlamadık ama bu bilgileri bilmeniz oldukça önemlidir. Pası korumaya almak için boyama yapabilirsiniz. Ama metalin üstündeki pasın tamamen sökülmüş olması gerekir unutmayınız. Ya da pas koruyucu OK-152 ürününü kullanabilirsiniz. Her iki işlemde demir atomları ile oksijen atomlarının (demir ile hava veya suyun) tepkimeye girmesini engellemektedir.

Paslanmış demir nasıl temizlenir ?

Paslanmış demir temizliği için Özkimsan Endüstri Kimyasalları uzman kimyagerleri tarafından özel bir pas sökücü kimyasal geliştirilmiştir. OK-151 Konsantre Pas Sökücü. OK-151 pasın derinlemesine işleyerek demirden tamamen sökülmesini ve temizlenmesini sağlar. Sadece demir değil aynı zamanda diğer bütün metallerin üzerinden pas, yağ ve kirin kolayca söker atar.

Konsantre bir üründür. Su ile pasın kirliliğine göre 1/3, 1/7 ya da 1/15 oranında seyreltilerek kullanılır. Bu oran ağır pas yoğunluğundan (1/3) hafif pas yoğunluğuna (1/15) doğru azalır. 2 adet pas sökme yöntemi bulunmaktadır. Daldırma tekniği ve püskürtme tekniği.

1. Daldırma tekniği

Pas temizliği için kullanılan daldırma tekniğinde su ile seyreltilmiş olduğunuz OK-151 ürününü herhangi bir kap içerisine boşaltınız. Paslı demir parçaları bu kap içerisine koyunuz. OK-151 demirde oluşan pasa hızlı bir şekilde etki ederek sökülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır. Pasın sökülmesini hızlandırmak isterseniz eğer herhangi bir süngerle silebilirsiniz. Son olarak ise su ile duruladıktan sonra herhangi bir bez yardımıyla metali kurulayınız . Daldırma yönteminin kullanıldığı aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

2. Püskürtme tekniği

Demir üzerindeki pası sökmek için kullanılan püskürtme tekniğinde ise yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz oranlarda OK-151 herhangi bir spreyer (fıs fıs) içerisinde boşaltılır. Örnek olarak fıs fıs 1 litrelik ve pas oluşumu oldukça ağır olsun. O halde fıs fıs içerisine 300 ml pas sökücü koyarken geri kalanını su ile doldurabilirsiniz. Bu karışımı hafif çalkaladıktan sonra ise paslanmış olan demirin (örneğin bahçe kapısı, inşaat demiri) üzerine sıkınız. Pasın sökülerek akmaya başladığını göreceksiniz.

Püskürtme tekniğinin kullanılma sebebi her demirin yerinden oynatılamaz olmasından dolayıdır. Bahçe kapısı mesela. Daldırma yöntemi kullanamazsınız.

OK-151’i Nasıl Satın Alabilirsiniz ?

Paslanmış demir temizliğinde oldukça etkili olan OK-151 ürününü hemen aşağıda bulunan ve ihtiyacınız kadar olan ambalajın altında bulunan sepete ekle butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri doldurup Havale/EFT ya da 3D Secure güvenlik kredi kartı ile ödeme yöntemi ile satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürün aynı gün içerisinde kargoya verilerek 1 (bir) iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Toplu alımlarda firmamız ile iletişime geçerek size özel fiyat teklifi verilmesini sağlayabilirsiniz. Paslanmış demir nasıl temizlenir ile ilgili sizlere bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa eğer firmamızı arayabilir ve tüm sorularınızın cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


10 YORUM

 • Selime goz
  13 Ekim 2019, 15:00 CEVAPLA

  Acilan ve bir kismi kullanilan urunun kalani nasil ve nekadR sure saklaniyor

  • Özkimsan
   13 Ekim 2019, 15:52 CEVAPLA

   Selime Hanım merhaba;
   Raf ömrü uzundur. Sıkıca kapağını kapatın. Bundan bir sene sonra tekrar kullanabilirsiniz. Lütfen çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız.
   Selamlar.

 • Hüseyin ARSLAN
  18 Ağustos 2018, 11:38 CEVAPLA

  Eski demir saatin kordununda ufak tefek paslanmalar var bu pasları ok-151 ile temizlesek saate zarar verir mi ?

  • Özkimsan
   18 Ağustos 2018, 21:57 CEVAPLA

   Hüseyin Bey merhaba vermez ama kullanım öncesi firmamızı ararsanız eğer sizleri detaylı bir şekilde kimyagerlerimiz bilgilendirir.

 • Tankut
  30 Mart 2018, 23:12 CEVAPLA

  Hocam peki paslı demir nasıl boyanır ?

  • Özkimsan
   31 Mart 2018, 01:24 CEVAPLA

   OK-151 pas sökücü ile demir üzerindeki pası söktükten sonra boyama yapabilirsiniz. Boyaya hazırlayıcı özelliği bulunmaktadır.

 • Demir
  30 Mart 2018, 20:03 CEVAPLA

  Demir metalinde oluşan pas nasıl temizlenir ? Pas lekelerini çıkarmak istiyorum.

  • Özkimsan
   30 Mart 2018, 21:35 CEVAPLA

   Demir Bey OK-151 konsantre pas sökücü ürünümüzü kullanarak pasın sökülmesini sağlayabilirsiniz.

 • Ahmet Kartal
  30 Mart 2018, 13:52 CEVAPLA

  Merhabalar paslanmış pense bu teknik ile temizlenebilir mi ? Sadece pense değil kerpeten, alyans, karga burnu, kurbağacık, ingiliz anahtarı, kontra ve lokma anahtar yani kısacası tüm el aletlerinin pasının sökülmesinde kullanılabilir mi ? Mağazamız var ve maalesef depodaki ürünler paslanmış durumda.

  • Özkimsan
   30 Mart 2018, 14:01 CEVAPLA

   Ahmet Bey tabii ki paslanmış tüm demir ve diğer metallerin üzerinde oluşmuş tabakaların sökülmesi/temizliğinde ürünümüzü kullanabilirsiniz.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021