Pasivasyon nedir ?
 • 9394
 • 1

Pasivasyon nedir ?

Pasivasyon, Pasivasyon nedir: Pas sökücü asit kullanımı sonrasında demir üzerinde nötürleme işlemi yapılmasıdır yani asidik ya da alkali ürünler ile temasını keserek paslanmayı önlemek için uygulanan önleme verilen isimdir.

Demir metali hava, nem, sıvı ve asitlere karşı direnci oldukça düşük olan bir metaldir. Kimyasal reaksiyona girerek oksitlenme ve paslanma olasılığı yüksektir. Pasivasyon yapılmasındaki amaç yüzeyin bu kimyasal reaksiyona girmesini önlemek için bir pasifleştirme işlemidir.

Pasivasyon sıvısı nedir ?

Pasivasyon işleminin gerçekleştirilebilmesi için geliştirilmiş olan kimyasallara “pasivasyon sıvısı” adı verilir. Türkiye’de en çok kullanılan pasivasyon sıvısı ise OK-145’dir.

OK-145 ürünü 1 litre, 5 litre ve 30 litre ambalajlarında satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte toplu alımlar yapılabilmekte ve özel fiyat teklifleri sunulabilmektedir.

Pasivasyon sıvısı OK-145 neden kullanılır ?

Demir ya da diğer metallerin üzerindeki pas veya korozyon söküldükten sonra boyama işlemi yapılmayacak ise pasivasyon sıvısı kullanılır. Buradaki amaç asit ve alkali kalıntılarını yok ederek pas ve korozyonu hızlandırabilen bu maddelerin kalıntılarını ortadan kaldırmaktır. Yani kısacası metal yüzeyinin kimyasal reaksiyona girerek paslanma ya da korozyona uğrama isteğinin pasifleştirilmesi için kullanılır.

Özetleyecek olursak eğer pas söküldükten sonra tekrar pas oluşumunu engellemek için asit ve oksitlenme olasılığı yüksek olan demir yüzeyin oksijen ile tepkimeye girmesini engellemek amacıyla yüzeyin korunabilmesi için kullanılırlar.

Pasivasyon sıvısı kullanım şekli

En çok kullanılan yöntem daldırma yöntemidir. Pasivasyon sıvısı daldırma havuzlarına konulur. Pasivasyon yapılacak olan metal ise bu havuza daldırılır. Ancak her metal fiziksel açıdan daldırma yöntemini kullanmaya müsait olmayabilir. Bu sebeple püskürtme ve silme yöntemleri de uygulanabilir.

Pasivasyon sıvısı herhangi bir püskürtücü içerisine konularak metal üzerine sıkılır ya da fırça yardımı ile sürülerek pasivasyon sağlanabilir.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


1 YORUM

 • İbrahim Akdemir
  18 Eylül 2020, 20:21 CEVAPLA

  Bu akışkan için pasifizasyon işlemine gerek varmıdır akışkan: mağnezyum oksit ,sülfürük asit su sıcaklık 80 C
  Ph: 0.3- 5.5 asit dengesi 200gr.
  Yoğunluk:1.2- 1.5 gr/cm3
  Selamlar

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021