Pas Nedir, Nasıl Sökülür, Nasıl Temizlenir

Pas Nedir, Nasıl Sökülür, Nasıl Temizlenir

PAS NEDİR ?
Pas genel bir addır.Su ve havanın varlığında oluşan demir ve oksijen bileşiklerine genel olarak pas denir.Pasın değişik formları mevcuttur.Pas hidratlı demir(III)oksit Fe2 O3 H2O ve demir(III) oksit-Hidroksit FeO(OH),Fe (OH)3 içermektedir.Paslanma ise demir ve onun alaşımları için kullanılan ortak bir terimdir.Diğer metallerin uğradıkları korozyonlarda oksitlenme olsada pas olarak isimlendirilmezler.Demirin su ile temasında daha hızlı paslanmasının sebebi su yun içerisindeki oksijen miktarının havadan daha fazla olmasıdır.Tabi paslanmayı hızlandıran sebeplerden biride havadaki nem miktarının daha yüksek olduğu durumlardır.Yeterli zaman içerisinde su,oksijen ve herhangi miktardaki demir tamamen pas oluşturur ve demir zamanla parçalanır.Bakır,pirinç,aliminyum gibi metallerin korozyonu çok daha yavaştır.Bu metallerde ortaya çıkan bakıroksit veya aliminyumoksit bir tabaka oluşturarak daha fazla korozyonu engeller.Demirde bu tür tabaka kendiliğinden oluşmadığı için paslanmasını önlemek için oksijen ile temasını kesmek gerekir.Bu da boyama veya koruma yağı ile kaplama gibi yöntemlerle mümkündür.

PAS NASIL SÖKÜLÜR – TEMİZLENİR ?
Demir oksit tabakasını temizleme işlemidir.Yine metallerin boya veya kaplamaya alınmadan önceki yüzey hazırlama işlemidir.Pas temizlenmediğinde bulunduğu yüzeye ve metale ciddi zararlar verir. Pasdan temizlenmeyen metallerde boya ve kaplama işlemi sağlıklı olmaz.Boya yüzeye tutunamaz ve atar.Çıplak kalan demir korozyona uğrar ve paslanma devam eder.Pas sökme işlemi uygun yöntemlerle ve kimyasallarla yapılması gereken hassas bir işlemdir.Uygun olmayan asit ve çözücülerle yapılması metale daha fazla zarar verebilir.Metalin ömrünü kısaltır ve hoş olmayan görüntü ortaya çıkmasına neden olabilir.İşlevini yitirmesine sebep olabilir. Günümüzde özel olarak formüle edilmiş ürünler,pası sökmek ve önlemek üzerine çok büyük yardımcılardır.
Genel olarak pas sökücü diye adlandırılan ürünler ikiye ayrılır.

1-Pas Sökücü, Metal Yüzey Hazırlayıcı
Genellikle asidik ürünlerdir.Metali mikroskobik ölçüde yer ve üzerindeki demiroksit tabakasını da aynı zamanda temizler.Daldırma veya silme yöntemiyle kullanılırlar.Uygulamada plastik daldırma hazneleri kullanılmalıdır.Silme yönteminde ise sert yüzeyli bir bez veya fırça kullanılması işlemi hızlandırır.Aynı zamanda boyanın metal yüzeye daha iyi tutunabilmesi için geçici bir fosfat tabakası oluşumu sağlanabilir.Metalleri işlemden sonra çok vakit kaybetmeden korumaya almak gerekir.Çünkü kısa bir süre içerisinde demiroksit tabakası tekrar görünmeye başlar.
-OK-151 OK-152

2-Gevşetici Pas Sökücü
Daha çok yağlayıcı içeren ürünlerdir.İçerisinde asit bazlı çözücüler de olabilir.Daha çok paslanmış,sıkışmış cıvata ve somunları gevşetmek için kullanılır.Demiroksit tabakasının kaybedilmesinden ziyade gevşetilmesi için kullanılır.İçerisinde pası parçalayan asitler ve granüllerle takviye edilmiş formüller,sadece yağ ihtiva eden formüllere göre çok daha etkilidir.
-Super Slaks
-Pas Lekesi Temizleme
Paslanmış metallerin demiroksit kalıntıları beyon,fayans vs yüzeylerde pas lekeleri oluşturabilir.Bunların temizliğinde yine asit bazlı formüllerle güçlendirilmiş kimyasallar kullanılır.

PASLANMIŞ ÇELİĞİN TEMİZLİĞİ
Çelik,demire nikel, krom ve karbon eklenmesiyle oluşmuş güçlü ve daha zor korozyona uğrayan bir maddedir.Ancak içerisindeki alaşımların oranına ve ortam şartlarına bağlı olarak paslanması mümkündür.Çeliğin pasını temizlemek ve korumakta demir ile aynı yöntemleri izleyerek mümkündür.

Özkimsan olarak her türlü paslanma ve korozyonun temizlenmesi ve korunması için firmanıza özel çözümler sunmaktayız.İrtibata geçmenizi rica ederiz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

22 YORUM

 • serkan
  5 Aralık 2018, 13:38 CEVAPLA

  iyi günler.
  şirketimiz depolarında yatırım sürecinden kalma yaklaşık 1 ton paslı civata bulunmakta. bu civataları daldırma yöntemi ile temizlemek istiyoruz. bu konuda ürün seçimi,dozajlandırma ve yöntemi konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
  iyi çalışmalar.

  • Özkimsan
   7 Aralık 2018, 14:19 CEVAPLA

   Merhaba,
   Ürünümüz OK-151 ile paslı cıvatalarınızın pasını temizleyebilirsiniz.
   Plastik bir kovaya ürünümüzü boşaltın.Cıvataları içine daldırın bekletin.15-20 dk.sonra çıkarın.Kurutun ve ince bir yağın içerisine daldırıp,çıkarın.
   Bu şekilde pasını temizler ve tekrar paslanmasını önleyebilirsiniz.
   Saygılarımızla

 • Serhat Yılmaz
  20 Mart 2018, 11:33 CEVAPLA

  Bisikletteki pası söker mi. Gövdedeki boyanın çizildiği yerden bir paslanmaya başladı her yeri sardı boyayı sökerek

  • Özkimsan
   20 Mart 2018, 12:29 CEVAPLA

   Serhat Bey tabii ki bisikletteki pası ürünümüz OK-151 sorunsuz bir şekilde söker.

 • Ahmet Selim
  19 Mart 2018, 19:32 CEVAPLA

  Hocam pas ile korozyon farklı şeyler mi birde bisikletim paslandı hangi ürünü kullanmam gerekir ?

  • Özkimsan
   19 Mart 2018, 20:26 CEVAPLA

   Ahmet Bey pas demir metalinde oluşan oksitlenmeye verilen isimdir. Korozyon ise demir haricinde diğer metallerde (çelik gibi) oluşan oksitlenmeye denir. Bisiklette oluşan pası sökmek için OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanabilirsiniz.

 • Mustafa Çetin
  5 Kasım 2017, 01:00 CEVAPLA

  Rüzgar enerji sektöründe çalısıyorum.
  türbin icindeki korozyonlanmış metalleri etkili bir biçimde nasıl çözümleyebiliriz ?

  • Özkimsan
   8 Kasım 2017, 14:06 CEVAPLA

   Merhaba,Ürünümüz OK-151 ile korozyonlaşmış,paslanmış metalleri temizleyebilirsiniz.Daha sonra da korumaya almanız gerekir.
   Saygılarımızla

 • Turan
  9 Ağustos 2017, 08:14 CEVAPLA

  Paslı demir parçaları mevcut bu ürünle temizlenir mi

  • Özkimsan
   9 Ağustos 2017, 09:04 CEVAPLA

   Turan Bey pas sökücü ürünümü OK-151’i kullanarak demir parçaları üzerinde oluşan pası kolaylıkla sökebilirsiniz.

 • erkan
  11 Haziran 2017, 00:41 CEVAPLA

  ust kattaki komsunun banyosundaki su sizintisi nedeniyle banyomun tavaninda siva dokulmesi oldu ve demirde krosyon oldu bangi urunu kullanarak cozum bulabilirim

  • Özkimsan
   12 Haziran 2017, 09:11 CEVAPLA

   Erkan Bey korozyonu sökmek için OK-151 pas sökücü ürünümüzü gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • Recep
  30 Nisan 2017, 14:36 CEVAPLA

  Pas nasıl temizlenir demir kapıdaki

  • Özkimsan
   30 Nisan 2017, 17:39 CEVAPLA

   Recep Bey merhaba;
   OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanarak demir kapınızda oluşan pasın kolayca sökülmesini ve temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Latif
  27 Nisan 2017, 11:43 CEVAPLA

  Sandalye üreticisiyiz. Paslanan sandalye ayakları nasıl temizlenir öğrenebilir miyim

  • Özkimsan
   27 Nisan 2017, 12:19 CEVAPLA

   Latif Bey merhaba;
   Pas sökücü OK-151 ürünümüzü kullanarak paslanmış olan sandalye ayaklarını çok kolay bir şekilde temizleyebilir ayaklarda oluşan pasın sökülmesini sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Kemal
  27 Nisan 2017, 10:28 CEVAPLA

  Demir parçalardaki pas nasıl giderilir

  • Özkimsan
   27 Nisan 2017, 10:46 CEVAPLA

   Kemal Bey merhaba;
   OK-151 Pas Sökücü ürünümüzü kullanarak demir parçalar üzerinde oluşan pasın kolayca sökülmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz daldırma dilerseniz de püskürtme yöntemini kullanabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Aykut Söyler
  26 Nisan 2017, 09:12 CEVAPLA

  Demirdeki küf nasıl temizlenir tabii paslanmış aynı zamanda

  • Özkimsan
   26 Nisan 2017, 11:37 CEVAPLA

   Aykut Bey merhaba;
   OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanarak demir üzerindeki küfün ve pasın kolay bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Hakan Ulusoy
  25 Nisan 2017, 16:28 CEVAPLA

  Paslanmış demir nasıl temizlenir araması yaparken ulaştım bu yazınıza. Oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Ürününüzü nasıl satın alabilirim acaba.

  • Özkimsan
   25 Nisan 2017, 19:46 CEVAPLA

   Hakan Bey merhaba;
   Hemen üst menüde bulunan Ürünlerimiz menüsünden pas sökücü sayfamızı ziyaret ederek OK-151 pas sökücü ürünümüzü satın alabilirsiniz.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016