Motosiklet Jantı Nasıl Temizlenir?
 • 5553
 • 2

Motosiklet Jantı Nasıl Temizlenir?

Motosiklet jantı nasıl temizlenir, çelik jant parlatma yöntemleri nelerdir, paslı jant temizliği nasıl yapılır soruları motosiklet severler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu makalemiz aracılığı ile aklınıza takılan bütün soruları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki jant temizliğinin yapılması ve ilk günkü parlaklığına dönüşmesini sağlayabilmek için köpük ve su ile birlikte yıkamak yeterli olamayabilir. Bu gibi durumlarda özel olarak geliştirilmiş jant temizleyici ve parlatıcı ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Makale sonunda jant temizleyici ve parlatıcı ürünleri nasıl temin edebileceğiniz anlatılmıştır.

Motosiklet Jantı Nasıl Temizlenir ?

Motosiklet jantları fren balata tozları, yoldaki atıklar, yağlanma, hava/su ile temasın olması ve bir çok sebepten dolayı kirlenebilir. Sadece kirlenme değil aynı zamanda korozyona da uğrayabilir. Bu noktada şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Demirin oksitlenmesine pas, demir dışındaki çelik ve benzeri metallerin oksitlenmesine ise korozyon adı verilir. Motosiklet jantlarında meydana gelen bu kirliliklerin temizlenebilmesi için özel olarak jant temizleyici ve parlatıcı ürünler üretilmektedir. Şimdi dilerseniz jantın durumuna göre nasıl bir temizlik yapılması gerektiğinden bahsedelim.

1. Paslanmış Jant Temizliği

İlk olarak paslanmış ya da korozyona uğramış olan demir, çelik ve benzeri jantların nasıl temizlenmesini gerektiğini anlatalım. İnternet üzerinde yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu motosiklet jantlarının maalesef kola, zımpara ve çimento ve benzerleri ile temizlenmeye çalışıldığını okumaktayız. Bu yöntemler geçicidir ve janta zarar verir. Kola ile temizlikte aslında kolanın içinde bulunan asitten dolayı kısa süreli ve %100 etkili olmayan bir temizlik sağlanır. Ancak kısa bir süre sonra motosiklet jantı daha fazla paslanır. Zımparalamak ise jantı aşındırmaktadır. Jantı temizlerken ona zarar vermemeniz gerekir. Peki jant üzerindeki pas nasıl sökülür ?

Motosiklet jantında meydana gelen pasın sökülebilmesi için en etkili yöntem pas sökücü ürünlerin kullanılmasıdır. Bakın burada yapılan en büyük hatayı da sizlere belirtmek istiyoruz. Maalesef pas sökücü yerine pas gevşetici ürünler ile yani spreyler ile pas sökülmeye çalışılmaktadır. Ancak pas sökücü ile pas gevşetici arasında oldukça büyük farklar vardır. İnternette karşımıza çıkan ürünlerin %90’dan fazlası pas gevşeticidir. Yani sıkışmış olan bağlantı elemanlarında kullanılırlar. Örnek olarak pastan dolayı hareket aksamı bozulmuş olan bir dişlide. Pas sökücü ürünler ise demir ve diğer metaller üzerinde oluşan pasın ve korozyonun tamamen sökülmesini sağlayan ürünlerdir.

Özetlemek gerekir ise paslanmış jant temizliği için önce pasın sökülmesi gerekmektedir. Bu işlemi konsantre pas sökücü ürünümüz OK-151’i kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Pas söküm işlemi gerçekleştirildikten sonra yaşanan kirliliklerde ise jant temizleyici ve parlatıcı ürünümüz OK-410’u rahatlıkla kullanabilirsiniz. 2. madede bu konu üzerine değinilmiştir.

2. Kirlenmiş Jant Temizliği

Motosiklet jantları paslı değil ise ya da korozyona uğramamışsa ancak gerek alınan yol, gerek balatalar gerekse de yağlanma sonucu kirlenmiş ve parlaklıklarını yitirmişler ise jant temizleyici ve parlatıcı kullanılır. Bu makalemizi okuyorsanız eğer oto yıkama köpüğü ve su ile yapılan temizlik işleminden sonra jantların eskisi gibi parlamadığını ve üzerinde kirlerin çıkmadığını gözlemlemiş olmalısınız. İşte jantlarda meydana gelen ağır kir, yağ ve benzeri atıkların oluşturduğu kötü görüntünün ortadan kaldırılabilmesi için özel olarak üretilmekte olan jant temizleyici ve parlatıcı ürün OK-410’u kullanabilirsiniz. Ürünümüz çelik ve alüminyumu etkili bir şekilde temizler, parlaklık verir. Jant üzerindeki kromajı parlatır.

Balata kirliliği ve jantlara yapışmış kirliliklerin temizlenerek jantların parlatılmasını sağlayan OK-410 konsantre bir üründür. Ağır kirlilikte 1/3 oranında orta kirlilikte ise 1/10 oranında su ile seyreltilerek kullanılır. Yani bir litrelik üründen 3 ile 10 litre arasında ürün elde edilebilmektedir. Aşındırıcı etkisi bulunmamakta ve zararlı kimyasallar içermemektedir. Püskürtme ve bezle silme yöntemi ile uygulanır. Herhangi bir spreyer (fıs fıs) içerisine boşaltılarak su ile jantın kirliliğine göre seyreltilmesi sağlanır. Ardından jant üzerine sıkılır ve bez/sünger yardımı ile silme işlemi gerçekleştirilir.

Nasıl Satın Alabilirim ?

OK-410 motosiklet ve araç jant temizleyici ve parlatıcı ürünümüz 1 litre ve 5 litre ambalajlarında özel olarak üretilmektedir. Aşağıda bulunan ve size uygun olan ürünü seçerek ister 3D Secure güvenlikli kredi kartı ile ödeme yöntemi isterseniz de havale/EFT ödeme yöntemini tercih ederek jant temizleyici ve parlatıcı ürünümüzü satın alabilirsiniz. Sepete ekle butonuna tıkladıktan sonra istenen bilgileri doldurarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

Motosiklet jantı nasıl temizlenir ve jant temizleyici ve parlatıcı OK-410 ürünümüz hakkında aklınıza takılan bütün soruları (0212) 871 52 42 numaralı telefonumuz üzerinden ya da hemen aşağıda bulunan yorum alanı aracılığı ile sorabilir ve müşteri temsilcilerimiz tarafından tüm detayları ile birlikte sorularınızın cevaplanmalarını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


2 YORUM

 • ali bulut
  13 Mart 2020, 23:51 CEVAPLA

  balıkesir edremit ilçesinde size sesleniyorum,bu civarda ürününüzü satan fırmalar varmı adres veya tlf.numarasını verebilir misiniz,teşekkür ederim.

  • Özkimsan
   14 Mart 2020, 19:02 CEVAPLA

   Ali Bey merhaba;
   Yoktur ama sipariş verdiğinizde aynı gün içerisinde adresinize kargolama yapılır.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021