Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde
  • 9589
  • 0

Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde

Demir, çelik ve diğer maddeler zamanla havada ve suda bulunan oksijen atomu ile kimyasal tepkimeye girerek oksitlenir. Demir üzerinde oluşan oksitlenmeye pas, çelik üzerinde oluşan oksidasyona ise korozyon adı verilir. Bu oluşumlar meydana gelirken küflenme, yağlanma, ve benzeri tabakalarda oluşabilmektedir.

Son günlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi ise “Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde hangisi” olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz demir ve çelik paslanma ve korozyondan nasıl korunur anlatalım.

Paslanmayı engelleme

Pas oluşumlarının engellenebilmesi için yalın halde bulunan demir ile havanın / suyun temasının kesilmesi gerekir. Bu işlem için en çok kullanılan yöntem ise demirin boyanmasıdır. Ancak her demir boyamaya elverişli olmayabilir. Yani yalın halde kullanılması gerekmektedir. Mesela inşaat demirleri. Dikkat: Demirin boyanabilmesi içinde, eğer paslanma varsa, pasının tamamen sökülmüş olması gerekir.

Peki yalın halde kalması gereken demir parçalarında küflenme ve paslanma nasıl engellenir. Eğer küflenme, yağlanma veya paslanma oluşmuş ise temizliği nasıl yapılır ?

Pas Koruyucu OK-152

OK-152 metallerin paslanma ve korozyona uğramasını engelleyen özel bir kimyasal maddedir. Özkimsan Endüstri Kimyagerleri tarafından üretilmiştir. Metal ile hava/suyun temasını keserek oksitlenme ve oksidasyonu engeller. Metal üzerinde küf, pas ve benzeri tabakaların oluşmasının önüne geçer.

Peki ya metal paslı, yağlı, küflü ya da benzeri tabakalar ile kaplanmış ise ne yapılması gerekir ?

Pas Sökücü OK-151

Metal üzerinde hali hazırda pas, korozyon, yağ, kir, küf ve benzeri tabakalar oluşmuş ise bu tabakaların metale zarar vermeden sökülebilmesi için OK-151 Konsantre Pas Sökücü ürün geliştirilmiştir. Konsantre olması demek su ile seyreltilerek kullanılması demektir. Ağır pas tabakalarında 1/3, orta paslanmada 1/5 hafif pas oluşumlarında ise 1/15 su ile seyreltilerek kullanılmaktadır.

Hemen aşağıda örnek pas sökme işleminin anlatıldığı video paylaşılmıştır.

Pas sökücü ve pas koruyucular ürünler hakkında detaylı bilgi alabilmek için Pas Sökücü, Çözücü ve Koruyucu Ürünler sayfamızı ziyaret edebilir ya da firmamızı arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorun, cevaplayalım

Demir, çelik ve diğer maddeler üzerinde paslanmayı, korozyonu ve küflenmeyi önlemek için kullanılan madde hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan sorular olursa eğer yorum alanından yazabilir ve uzman kimyagerler tarafından bu soruların cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016