Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde

Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde

Demir, çelik ve diğer maddeler zamanla havada ve suda bulunan oksijen atomu ile kimyasal tepkimeye girerek oksitlenir. Demir üzerinde oluşan oksitlenmeye pas, çelik üzerinde oluşan oksidasyona ise korozyon adı verilir. Bu oluşumlar meydana gelirken küflenme, yağlanma, ve benzeri tabakalarda oluşabilmektedir.

Son günlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi ise “Küflenmeyi önlemek için demir ve çelik üzerine uygulanan madde hangisi” olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi dilerseniz demir ve çelik paslanma ve korozyondan nasıl korunur anlatalım.

Paslanmayı engelleme

Pas oluşumlarının engellenebilmesi için yalın halde bulunan demir ile havanın / suyun temasının kesilmesi gerekir. Bu işlem için en çok kullanılan yöntem ise demirin boyanmasıdır. Ancak her demir boyamaya elverişli olmayabilir. Yani yalın halde kullanılması gerekmektedir. Mesela inşaat demirleri. Dikkat: Demirin boyanabilmesi içinde, eğer paslanma varsa, pasının tamamen sökülmüş olması gerekir.

Peki yalın halde kalması gereken demir parçalarında küflenme ve paslanma nasıl engellenir. Eğer küflenme, yağlanma veya paslanma oluşmuş ise temizliği nasıl yapılır ?

Pas Koruyucu OK-152

OK-152 metallerin paslanma ve korozyona uğramasını engelleyen özel bir kimyasal maddedir. Özkimsan Endüstri Kimyagerleri tarafından üretilmiştir. Metal ile hava/suyun temasını keserek oksitlenme ve oksidasyonu engeller. Metal üzerinde küf, pas ve benzeri tabakaların oluşmasının önüne geçer.

Peki ya metal paslı, yağlı, küflü ya da benzeri tabakalar ile kaplanmış ise ne yapılması gerekir ?

Pas Sökücü OK-151

Metal üzerinde hali hazırda pas, korozyon, yağ, kir, küf ve benzeri tabakalar oluşmuş ise bu tabakaların metale zarar vermeden sökülebilmesi için OK-151 Konsantre Pas Sökücü ürün geliştirilmiştir. Konsantre olması demek su ile seyreltilerek kullanılması demektir. Ağır pas tabakalarında 1/3, orta paslanmada 1/5 hafif pas oluşumlarında ise 1/15 su ile seyreltilerek kullanılmaktadır.

Hemen aşağıda örnek pas sökme işleminin anlatıldığı video paylaşılmıştır.

Pas sökücü ve pas koruyucular ürünler hakkında detaylı bilgi alabilmek için Pas Sökücü, Çözücü ve Koruyucu Ürünler sayfamızı ziyaret edebilir ya da firmamızı arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorun, cevaplayalım

Demir, çelik ve diğer maddeler üzerinde paslanmayı, korozyonu ve küflenmeyi önlemek için kullanılan madde hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan sorular olursa eğer yorum alanından yazabilir ve uzman kimyagerler tarafından bu soruların cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


13 YORUM

 • Hatice koc
  25 Ocak 2021, 16:12 CEVAPLA

  Buyuk boy çelik aşure tenceremi dışarıda ates yakıp kullanmışlar sonra dışının siyah tabakasını temizlemek için mahvetmişler dışı damla damla mat lekeler ve pas gibi şeylerle dolmuş nasıl yenileyebilirim yardim edin lutfen

  • Özkimsan
   25 Ocak 2021, 17:51 CEVAPLA

   Hatice Hanım merhaba;
   Tam olarak hangi metalden yapılmış durumda.
   Selamlar.

 • Özgür DORUK
  17 Kasım 2020, 16:40 CEVAPLA

  Merhaba demir bir ürünü kurşunsuz lehimle birleştirip takılar hazırlıyorum. Ham metal, rustik ürünler; bunların paslanmaması için bana ne tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler.

  • Özkimsan
   17 Kasım 2020, 19:30 CEVAPLA

   Özgür Bey merhaba;
   OK-152 Pas Koruyucu.
   Selamlar.

 • MAHMUT
  6 Kasım 2020, 08:49 CEVAPLA

  İyi günler aracımın soğutma suyuna antifriz katmayı düşünüyorum yalnız piyasada bulunan antifrizlerin içerisinde motor bloğundaki demirin, radyatörün yapısında bulunan bakırın ve alüminyumun aşınmasını paslanmasını önleyici bir madde yok motor ve radyatörde bulunan bu parçaları nasıl koruya bilirim

 • Hasan
  14 Mart 2020, 10:28 CEVAPLA

  Kamyon makasının paslanmasını nasıl engelleyebiliriz sizce

  • Özkimsan
   14 Mart 2020, 19:01 CEVAPLA

   Hasan Bey merhaba;
   Üzerinde oluşan pası söktükten sonra hava ile temasını kesmeniz lazım. Mesela boyama ile.
   Selamlar.

 • uğur
  16 Ekim 2019, 10:00 CEVAPLA

  cerrahi aletlerin hammaddesi paslanmaz çeliktir.cerrahi alet üreticisi olarak üretilen ürünleri kullanıma sunmadan önce korozyon paslanmaya karşı önleyici olarak ne kullanmamızı önerirsiniz ve bu önerebileceginiz ürün sizde varmıdır?teşekkürler

  • Özkimsan
   16 Ekim 2019, 11:23 CEVAPLA

   Uğur Bey merhaba;
   Pas koruyucu OK-152 ürünümüzü kullanabilirsiniz. Detaylar için ise firmamızı arayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • necip abbas
  30 Temmuz 2019, 20:06 CEVAPLA

  gemi ile nijerya ya makine göndereceğim hareketli kısımlar boyalı değil geri kalan kısımlar boyalı

  hareketli kısımların gemide küflenmemesi için ne yapabilirim

  • Özkimsan
   31 Temmuz 2019, 18:48 CEVAPLA

   Necip Bey merhaba;
   Neler yapılmaıs gerekktiğine adir bilgi alabilmek için firmamızı arayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • Mehmet Serdar Öztürk
  4 Temmuz 2019, 00:24 CEVAPLA

  Döküm demiri hangi bitkisel yağ ile ısıtarak organik kaplama yaptığımda , en iyi kaliteli ve dayanıklı kaplama sonucuna ulaşırız,
  2. Tavsiye edeceğiniz bitkisel yağ kaç derecede dumanlama yapılarak bırakılmalı.
  Teşekkürler

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021