Kombi Kalorifer Peteği İç Temizliği Nasıl Yapılır
  • 3709
  • 0

Kombi Kalorifer Peteği İç Temizliği Nasıl Yapılır

Evinizde bulunan kalorifer peteklerinin zamanla eskisi gibi ısınmadığını fark edersiniz. Bunun en büyük sebebi suyun içerisinde bulunan magnezyum, kalsiyum, silisyum, demir ve benzeri ağır moleküllerin petek ve kombi tesisatı içerisinde birikerek kireç oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Oluşan kireç tabakası sebebi ile kombi derecesini daha fazla arttırmanız gerekmekte ve bunun sonucu da daha fazla enerji harcanarak faturalarınıza yansımaktadır.

KALORİFER PETEĞİ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Kalorifer peteği temizliği eskiden tek tek peteklerin sökülerek banyoya getirilmesi ve tanzikli su sıkılarak yıkanma işlemi ile gerçekleştirilmekteydi. Ancak bu yöntem hem uzun zaman almakta hem de petek performansının eskisine dönmesini tam olarak sağlayamamaktaydı. Bununla birlikte tasisat borularının temizliği gerçekleşmezdi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni çıkan makineler aracılığıyla bu temizlik işlemi daha kolay ve etkili bir şekilde yapılmaktadır. Yeni çıkan makineler petek ve borularda biriken kirecin sökülebilmesi için özel kimyasallar kullanmaktadırlar.

Özkimsan Endüstri Kimyasalları uzman kimyagerleri tarafından geliştirilmekte olan Kombi Tesisat Kireç Sökücü ürün OK-105 kombi peteklerinde ve borularında biriken kirecin sökülmesi için kullanılmakta olan etkili bir kimyasaldır. Her tip ve her marka kombi cihazlarında, plastik ve metal dolaşım tesisatında, dökme ve paralel radyatörlerde, yerden ısıtma sistemlerinde güvenle kullanılır. Kombi ve peteklerinizde oluşmuş kireç, pas ve organik oluşumları giderir. Tıkanıklıkları giderir.Kombi esanjörlerinde oluşmuş kireç ve korozyon birikintilerini giderir. Radyatörlerindeki çamur birikintilerini eritir, çözer. Kireç ve pas oluşumunu eriterek çözdüğünden dolayı, başka kısımlarda tıkanıklık oluşması söz konusu olmaz. Kombi ve sisteminize asla zarar vermez.Isı ve yakıt tasarrufu sağlar. Kombi ve tesisatınızın ömrünü uzatır. Pahalı ve zahmetli bakım ve onarım masraflarının önüne geçer.

KALORİFER PETEĞİ TEMİZLİK AŞAMALARI

Kalorifer, tesisat boru ve peteklerinin temizliği için su sirkülasyonun sağlanması amacı ile bir petek belirlenir. Bu iş için en uygun olan yer ise banyolarda bulunmakta olan peteklerdir. İlk olarak bu peteğin (havlupan radyatörü) sökülme işlemi gerçekleştirilir. Makinenin bir hortumu çıkarılan peteğin bir vanasına, diğer hortumu ise ikinci vanaya bağlanır. Buradaki amaç sirkulasyon makinesi (pompası) çalışırken suyun petekler ve boru tesisatı içerisinde sirkülasyonunu sağlamaktır. Makinede suyun tahliyesi için bir hortum daha bulunmaktadır. Bu hortum gider görevi görmekte ve klozetin içerisine doğru koyulmaktadır. Su ihtiyacının sağlanabilmesi amacı ile de son olarak 4. hortum banyodaki herhangi bir vana ile şebeke hattına bağlanmaktadır.

Makinenin içi su ile doldurulur. Makine içerisine yeterli miktarda su koyulduktan sonra ön yıkama işlemine geçilmektedir. Buradaki amaç ise kombi petekleri ve tesisat boruları içinde birikmiş olan kirli suyu tahliye etmektir. Tabi ki ürünümüz OK-105’in tesisat içerisinde daha rahat bir şekilde dolaşarak kireç ve benzeri tabakaları sökmesidir. 

OK-105 KOMBİ PETEK KİREÇ SÖKÜCÜ KULLANIMI

Artık OK-105 kullanımına geçilebilir. Kombi petek temizleyici OK-105 makine içerisine boşaltılır. Ardından kısa bir süre makine çalıştırılarak kimyasalın bütün tesisat içerisinde dolaşması sağlanır. Bu aşamada yapılması gereken şey kombinin bar basıncının ayarlanmasıdır. Bar basıncı ayarlandıktan sonra peteklerin havası tek tek alınır. Son olarak ise yarım saat ile 1 saat arasında değişen bir süreçte kombi çalıştırılır. OK-105 peteklerin ve tesisatın içerisinde birikmiş olan bütün kireç ve ağır metallerin sökülmesini sağlar. 

Dikkat: Kombinizin eski performansına dönmesini tam anlamı ile dönmesini istiyorsanız eğer uzman ve tecrübeli Özkimsan kimyagerleri tarafından geliştirilmiş olan OK-105’i kullanınız. Kombi petek temizliği için evinize gelen tesisatçıya ürünümüzü vermenizi tavsiye ederiz. Hemen aşağıda bulunan alanda OK-105 ürünümüzü satın alabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021