İşleyen demir pas tutmaz
  • 3275
  • 0

İşleyen demir pas tutmaz

İşleyen demir pas tutmaz. Işıldar. Bu atasözü ne anlama geliyor ? Tüm detayları ile birlikte bu yazımızda inceleyeceğiz. Bir çok sayfaya girmiş olabilirsiniz. Kısa kısa özet yazılar okumuş da. Bu makalede ise 7’den 70’e herkesin anlayabileceği bir şekilde incelemelerde bulunacağız.

Demir ve pas kavramı

İlk olarak atasözü içerisinde geçen demir ve pas kavramlarını inceleyelim. Demir doğada bulunan bir metal. Şu anda etrafınızı inceleseniz mutlaka bir demir parçası ile karşılaşırsınız. İnsan yaşamının kolaylaştırılmasında da önemli bir yere sahiptir. Mesela bir inşaat yapılırken kullanılır. O inşaatın temelinin ya da kolonlarının sağlam olması için. Bahçenizin kapısı demir olabilir. Ya da et pişirdiğiniz mangal. Kullandığınız iğne. Kısacası demirin ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Demir yüzeyini incelediğinizde normalde rengi mavidir. Ama bazı durumlarda demiri sarı, kahverengi ya da turuncu renklerde görebiliriz. Bu renklerde görülmesinin sebebi ise üzerinde oluşan oksitlenme yani pas tabakasıdır. Demir atomu ile oksijen atomu zamanla tepkimeye girmekte ve bu tabakayı oluşturmaktadır. Peki demir neden paslanır ? Bu sorunun cevabını ata sözünü biraz değiştirerek açıklayalım.

İşlemeyen demir paslanır

Yalın halde bırakılan her demir metali paslanmaya mahkumdur. Örnek olarak hepimizin karşılaştığı ve zamanla paslanan inşaat demirleri. Çünkü demir metali zamanla havadaki ya da sudaki oksijen ile tepkimeye girerek oksitlenmektedir. Oksit tabakası arttıkça paslanma oluşur.

Demir metalini yalın halde bırakırsanız yani korumazsanız mutlaka paslanacaktır. Ama mesela o dışarıda bırakılan inşaat demiri paslanmadan önce inşaatta korunsaydı ve temel atılarak hava – su ile teması kesilseydi ne olurdu ? Paslanmazdı.

İşleyen demir ışıldar

İşleyen demir ışıldar yani pas tutmaz ata sözü ile ilgili dilerseniz şimdi detaylı bir şekilde örneklemeli hikayeler anlatalım. Yukarıda anlattıklarımız bu sözün özü ile ilgiliydi.

İşleyen demir pas tutmaz KOMPOZİSYON

Bu sözün yazılma sebebi çalışkanlık ile ilgilidir. Çalışkan insanlar her zaman işlerinde başarılı olurlar. Hayatımızdaki her alanda bu sözün geçerliliği bulunmaktadır. Mesela bir ezber yaptığımızı düşüneli. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi olsun bu ezber. 12 yaşınızda bu Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini ezberlediniz varsayalım. Bu ezberi belirli aralıklarla söylemeye devam ederseniz yaşınız kaç olursa olsun unutmazsınız. 20 yaşında, 25 yaşında, 30 yaşında kesintisiz bir şekilde okuyabilirsiniz. Ancak bir kere ezberlediniz ve daha sonrasında hiç pratik yapmadı iseniz mutlaka bazı cümlelerini ve hatta tamamını unutabilirsiniz.

İşte tam bu noktada işleyen demir pas tutmaz ata sözünün ne anlama geldiğini anlayabiliriz. Ezberlediğiniz metin ile ilgili belirli zamanlarda pratikler yaparsanız onu tekrar takılmadan okuyabilirsiniz. Ama o pratikleri yapmaz iseniz ezberiniz paslanır. Hatırlayamazsınız.

İşleyen demir pas tutmaz TDK

Çalışan ve bir şeyleri becerebilmek için çaba gösterenler; yeteneğini unutmaz, hala aynı ritm ile devam edebilir. Ancak tembel, boş boş oturan kimse; zamanla yeteneğini yitirir. İşi nasıl yaptığını mutlaka unutur.

HİKAYE

Lise 3’de iken çok çalışan olan ve sürekli aldığı notları tekrarlayan Serhat sınıfın en başarılı öğrencisidir. Tüm notları yüksektir. Bu başarısı derslerine gün ve gün çalışmasından gelmektedir. Serhat lise 4’e geçtiğinde ise derslerini çalışmayı bırakır. Onun yerine akıllı telefonuna yüklediği bir telefon ile oynamaya başlar. Eskiden her akşam saat 20.00 – 22.00 saatleri arasında tekrar yaparken son sınıfta sürekli bu tekrar programını erteler. Sonuç olarak ise yapılan sınavlarda düşük puanlar almaya başlar. Kısacası işlemeyen demir paslanmıştır.

Ata sözünün önemi

Çalışkan olduğunuz taktirde mutlaka başarıya ulaşırsınız. Yeter ki çalışın. Azim edin. Çalışırken bazı zorluklar çekebilirsiniz. Ama her yokuşun sonu düzlüktür. Yani çektiğiniz o zorlukların mutlaka bir kolaylığı vardır. Ve o kolaylıklar sizlerin daha mutlu bir şekilde yaşamanızı sağlar.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021