Güneş enerji sistemi boru ve tankındaki kireci sökme
 • 1281
 • 2

Güneş enerji sistemi boru ve tankındaki kireci sökme

Su sistemlerinde oluşan kireci sökme

Su sistemlerinde oluşan kirecin hızlı ve %100 etkili bir şekilde sökülebilmesi için Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından OK-102 kireç sökücü ürün geliştirilmiştir.

Güneş enerjisi sistemlerininn borularında ve tankında biriken kirecin kolayca sökülmesini sağlar.

Isıtma sistemlerinde neden kireç oluşur

Su ile ısıtma sistemlerinde zamanla kireç oluşumu gözlemlenmektedir. Bu oluşumlar borunun tıkanmasına, istenilen ısının alınamamasına ve hatta kurulan sistemin çalışma aksamının sonlanmasına sebep olmaktadır. Peki ısı sistemlerinde kirçe nasıl oluşur?

Kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat gibi maddeler su soğuk iken suda çözünmüş halde kalırlar. Ancak su ısınmaya başlayınca bir kısmı kristalleşerek katı hale dönüşmektedirler. Özellikle 35 °C sonrasında bu olay meydana gelir. Sonuç olarak ise kireç oluşur.

Su buharlaştığı zaman saf halde yani H2O molekülleri buharlaşmaktadır. Suda bulunan mineraller ise buharlaşamaz. Buharlaşma devam ettikçe bu minerallerin kalan sudaki miktarı artar. Suyu ise çözünmüş olan mineralleri tutma kabiliyetinin bir sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında mineraller dışarıya atılarak kristalleşmeye başlar. Sonuç olarak kireç oluşur.

Kireç sökülmez ise ne olur

Isıtma sistemlerinizdeki kireci sökmez iseniz yeterli verimi alamazsınız. Bunun sebebi olarak elektrik ile çalışan sistemlerde daha fazla enerji harcanır. Diğer sistemlerde ise istenilen ısılara (mesela sıcak suya) ulaşılamaz.

OK-102 Kireç Sökücü

OK-102 kireç sökücü güneş enerijisi sistemi boruları, tankı ya da ısıtma sistemlerinde oluşan kireç ve tortu tabakalarına nüfuz ederek erimesini ve sökülerek temizlenmesini sağlayan üründür.

Uygulama yapılan metale kesinlikle zarar vermez. Oksitlenme veya pas oluşumu varsa yok eder. Ürünümüzü hemen aşağıdaki bağlantılardan satın alabilirsiniz.

Kireç söküldükten sonra bir daha kirecin oluşmasını engellemek istiyorsanız eğer OK-101 kireç önleyici ürünümüzü kullanabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


2 YORUM

 • Hüsnü yıldırım
  21 Mayıs 2021, 10:32 CEVAPLA

  Bu ürünü nasıl satın alabilirim

  • Özkimsan
   21 Mayıs 2021, 15:16 CEVAPLA

   Hüsnü Bey merhaba;
   Ürün linki yazının altında paylaşılmıştır.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021