En hızlı paslanma nasıl olur
  • 8719
  • 0

En hızlı paslanma nasıl olur

Demir ile oksijenin kimyasal tepkimeye girmesi sonucu paslanma oluşur. Yüzeyde oluşan pas esasında aktiftir ve etrafındaki diğer yüzeylere de etki etmektedir. Peki paslanma olayı hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir mi ? İşte bu makalemizde aşağıda en çok aramasını yaptığınız soruların cevapları uzman Özkimsan kimyagerleri tarafından cevaplandırılacaktır.

En hızlı paslanma nasıl olur ?

Hızlı metal paslandırma işlemi nasıl yapılır ?

Metal paslandırma teknikleri nelerdir ?

Demir metali nasıl paslandırılır ?

Paslanma hızı nasıl arttırılır ?

Hızlı paslanma nasıl gerçekleştirilir anlatmaya geçmeden önce günlük hayatımızdan bir örnek verelim. Lavaboda iğne, cımbız ya da jilet bıraktığınızda çok hızlı bir şekilde paslandığını görürsünüz. Ama normal bir alana bıraktığınızda paslanma geç olur. Bunun sebebi lavaboda metale suyun etmesi ve sudaki oksijen miktarının havaya göre çok daha fazla olmasıdır. Evet normal bir metal hiç sıvı teması dahi olmasa havadaki oksijen ile zamanla yavaş yanma tepkimesine girerek paslanma oluşacaktır.

Tam bu noktada incelemenizi isteyeceğimiz ve paslanmanın nasıl oluştuğunu anlatan bir yazımız mevcut. O makalemiz için bakınız: Demirin paslanması nasıl gerçekleşir

Paslanma hızı arttırma teknikleri nelerdir ?

Paslanma hızını arttırmaya etki eden faktörler genel olarak üçe ayrılabilir. Bu etken faktörler;

Kuvvetli asitlerin kullanılması,

Oksijen yoğunluğu fazla olan sıvıların kullanılması,

Tuzlu suyun kullanılması olarak verilebilir.

Demir metali paslandırma deneyi

Hızlı paslandırma işleminin nasıl yapıldığının öğrenilebilmesi için 7 farklı sıvının kullanıldığı bir deney yapılmıştır. Bu deneyde kullanılan sıvılar sırası ile Saf su, içe suyu, deniz suyu, çamaşır suyu, hidrolik asit, sirke ve amonyak sıvılarıdır. 7 adet kabın içerisine aynı özellikte ve büyüklükte 7 tane çivi konulmuştur. Bu sıvıların pH derecelerini ölçebilmek amacıyla da 7 adet pH kağıdı konulmuştur.

pH kağıdı (Turnusol kağıdı): Bir sıvının asitlik ve bazlı derecesini gösteren kağıttır. pH arttıkça sıvı bazik, azaldıkça ise asidik olur. Hemen aşağıda pH değerlerini gösteren turnusol kağıdı paylaşılmıştır.

pH ve Turnusol Kağıdı

pH (Turnusuol) Kağıdı

İlk yapılan işlem bu sıvıların pH değerlerini ölçmek olmuştur. Sırası ile pH değerleri hemen aşağıda paylaşılmıştır.

Çamaşır suyu: 10

Amonyak: 8

Deniz suyu: 7.5

Saf su: 5.5

İçme Suyu: 5.0

Sirke: 3

Hidroklorik asit: 1

7 tane aynı özellikteki kabın içerisine bu sıvılardan aynı miktarlarda konulmuştur. Ardından çiviler içerisine bırakılmıştır. Yapılan deney sonucunda bu sıvılarda paslanma hızı büyükten küçüğe doğru aşağıdaki gibidir.

Çamaşır suyu > Hidroklorik Asit > Sirke > İçme Suyu > Saf Su > Deniz Suyu > Amonyak

Kaynak: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin değerli öğretim görevlilerine bu deney bilgilerini paylaştıkları için teşekkür ederiz. (Bakınız: Sıvı Maddelerin Paslanma Hızına Etkisi)

Video anlatımlı paslanma hızlandırma

Hemen aşağıdaki videoda Basfi tarafından yayınlanmış olan hızlı paslandırma deneyini detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz.

Pas nasıl sökülür ?

Buraya kadar metal nasıl hızlı bir şekilde paslandırılır detaylı bir şekilde anlattık. Peki tam tersi bir durum paslı demir ya da korozyona uğramış metal üzerinden pas ve demir nasıl sökülür ? Pasın sökülebilmesi ve demirin ilk günkü görünümüne geri kavuşabilmesi için Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından özel formüllü Konsantre Pas Sökücü OK-151 geliştirilmiştir (Bakınız: Pas Sökücü). OK-151 uygulandığı alana zarar vermeden metal üzerindeki pasın derinlemesine işler, söker ve temizlenmesini sağlar. Hemen pasın nasıl söküldüğüne dair videoyu hep birlikte izleyelim.

Konsantre pas sökücü OK-151 nasıl kullanılır ?

OK-151 konsantre bir ürün olduğu için su ile seyreltilerek kullanılır. Pasın kirliliğine göre 1/1 ile 1/15 arasında su ile seyreltilmektedir. Daldırma ve püskürtme yöntemleri buunmaktadır.

OK-151’i Nasıl Satın Alabilirsiniz ?

İnşaat demirlerinde oluşan pasın sökülmesinde %100 etkili olan OK-151 ürününü hemen aşağıda bulunan ve ihtiyacınız kadar olan ambalajın altında bulunan sepete ekle butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri doldurup Havale/EFT ya da 3D Secure güvenlik kredi kartı ile ödeme yöntemi ile satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürün aynı gün içerisinde kargoya verilerek 1 (bir) iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Toplu alımlarda firmamız ile iletişime geçerek size özel fiyat teklifi verilmesini sağlayabilirsiniz. Paslı inşaat demiri nasıl temizlenir hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa eğer firmamızı arayabilir ve tüm sorularınızın cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

1. Daldırma Yöntemi

Daldırma yönteminde su ile seyreltilmiş olan OK-151 ürünü herhangi bir kap içerisine boşaltılır. Arından ise paslanmış demir parçaları bu kabın içine konulur. Ürün pasa hızlı bir şekilde etki ederek çözünmesini ve sökülmesini sağlayacaktır. Bu süreçlerde herhangi bir sünger ya da bez yardımı ile silme işlemi gerçekleştirerek pasın sökülmesini hızlandırabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız video daldırma yöntemine örnektir.

2. Püskürtme Yöntemi

Paslanmış olan metal taşınamaz durumda olabilir. Örnek olarak makineler. Böyle bir durumda ise daldırma yerine püskürtme yöntemini kullanabilirsiniz. Herhangi bir spreyer (fıs fıs) içerisinde OK-151 ürünü su ile pasın kirlilik derecesine göre seyreltilir. Mesela metalin pas yoğunluğu oldukça fazla ise fıs fıs içerisinde 1 oranda pas sökücü konulur, 3 oranda da su ilave edilir. Ardından paslı alana sıkılır. Pasın aktığını göreceksiniz. Ardından bir bez yardımı ile silebilir ve pas tamamen sökülene dek püskürtme işlemine devam edebilirsiniz.

Yazımızda pas hızlandırma teknikleri ve pas nasıl sökülür detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Aklınıza takılan sorular mevcut olursa yorum alanından yazarak sorabilir ve uzman kimyagerler tarafından bu soruların cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016