Demirin Paslanması Nasıl Gerçekleşir
 • 8967
 • 4

Demirin Paslanması Nasıl Gerçekleşir

Metallerin oksitlenmesi sonucunda meydana gelen tabakaya pas (demir için) ve korozyon (diğer metaller için) adı verilir. Demir ve oksijen atomu kimyasal tepkimeye girdiğinde oksitlenme yani paslanma gerçekleşir. Pas tabakası ilk başlarda sarımsı bir renkte olurken zamanla bu renk kahverengiye döner.

Demirin Paslanması Tepkimesi (Denklemi)

Demirin paslanma tepkimesi yani denklemi hemen aşağıda verilmiştir. 3 demir atomu ile 2 oksijen atomu kimyasal tepkimeye girerek Fe3O4 bileşeni oluşur.  Bu bileşene demiroksit adı verilmektedir. Okunuşu ise Ferro Ferri Oksit’tir. Garip gelebilir ama aynı zamanda “doğal mıknatıs” olarak bilinir.

3Fe + 2O2  >>>  Fe3O4

Demirin Paslanması Kimyasal mı Fiziksel Mi ?

Demirin paslanması kimyasal bir olaydır. Çünkü tepkime gerçekleştiğinde demirin iç elementleri ile birlikte yapısında da değişiklik gözlenmektedir. Kimyasal tepkime nedir hep birlikte hatırlayalım. İki veya ikiden fazla maddenin birbiri ile etkileşime girerek kendi özelliklerini kaybedip yeni özelliklere sahip olması olayına “kimyasal tepkime” adı verilmektedir. Demir paslanırken kendi özelliklerini kaybeder ve kimyasal tepkimeye bir örnektir.

Demirin Paslanması Yanma Tepkimesi Mi ?

Demirin paslanması bir yanma tepkimesidir. Kimyasal yanma tepkimeleri ikiye ayrılır. Hızlı yanma ve yavaş yanma. Hızlı yanma, yanma sırasında gözle görülebilen ve genelde alevlenme olan tepkimedir. Örnek olarak kömürün yanması, tüpten çıkan gazın yanması hızlı yanma tepkimesidir.

Yavaş yanma tepkimeleri ise gözle gözlemlenemeyen tepkimedir. Aşağıdaki tepkimeyi incelersek eğer demir atomu (Fe) ile oksijen atomu (02) tepkimeye girmiş ve oluşan bileşende demirin oskitte ile ısı açığa çıkmıştır. Bu olay gözle gözlemlenmez yani alev çıkmaz ama bir yanma tepkimesidir.

Demirin Yanma Tepkimesi

Demirin Yanma Tepkimesi

 

Demirin Paslanması Yanma Tepkimesi Midir ?

“Demirin paslanması hangi yanma çeşidine örnektir?” oldukça fazla sorulan sorulardan bir tanesidir.  Demirin paslanması yukarıda açıklamasını yapmış olduğumuz gibi bir yanma tepkimesidir. Yavaş yanmadır. Yavaş yanmaya başka bir örnek olarak ise solunum reaksiyonu verilebilir. Nefesinizi verirken elinizi ağzınıza götürün. Bir sıcaklık hissedeceksiniz. Yanma yoktur ama ısı açığa çıkar.

Demir Nasıl Paslandırılır ?

Demiri paslandırmanın en kolay yolu açık havada su temasının olacağı bir yere bırakmaktadır. Nemli ortamda demir hızlı bir şekilde paslanır. Peki tam aksine demirin paslanmaması için ne yapılması gerekir ?

Demirin Paslanmaması İçin Ne Yapmalıyız ?

Boyama yapma: Demir ile hava/su temasını engellemenin en çok kullanılan yolu boyama yapmaktır. Mesela arabalar boyalı olmasaydı, yağmura maruz kaldıkları için çok kolay bir şekilde paslanırdı. Unutulmamalı metal üzerinde pas olmaması yani demirin üzerindeki pasın tamamen sökülmesi gerekir. Eğer pas oluşumu var ise OK-151 Pas Sökücü ürün ile öncelikle pası sökünüz. Ardından boyama işlemine geçiniz.

Pas koruyucu, engelleyici kullanma: Her metal boyanmaz. Saf halde kalmaları ve o şekilde satılmaları gerekebilir. Örnek olarak inşaat demiri ve çivi verilebilir. Peki boyama yapmadan nasıl pas nasıl engellenir ?

OK-151 Pas Koruyucu ve Engelleyici ürünü kullanarak metalin pastan ve korozyondan korunmasını sağlayabilirsiniz.

Demirin paslanması nasıl gerçekleşir sorunuzu cevaplamaya çalıştık. Aklınıza takılan tüm soruları yorum alanından sorabilir ve uzman kimyagerler tarafından cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

 

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

4 YORUM

 • turgay
  3 Ekim 2018, 23:22 CEVAPLA

  peki kütle veya hacimde nasıl değişiklikler olur

 • Bengisu
  20 Ağustos 2018, 00:29 CEVAPLA

  Ben bu pas OK-151 pas koruyucu ve engelleyici maddeyi ne kadar sıklıkla kullanmam gerekiyor . Bir kere sıksam yeterli olur mu

 • Hikmet
  25 Mart 2018, 19:36 CEVAPLA

  Abi çok teşekkür ederim. Ödevimde çok yardımcı oldu yazınız. Hiç bir yerde okuduğumdan bişi anlamamıştım.

  • Özkimsan
   25 Mart 2018, 20:55 CEVAPLA

   Hikmet Bey sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016