Demirin paslanması endotermik mi
  • 6474
  • 0

Demirin paslanması endotermik mi

Demirn paslanması endotermik tepkime mi yoksa ekzotermik tepkime mi ? Bu sorunun cevabını örneklemeli bir şekilde tüm detayları ile açıklayacağız. Ama önce ekzotermik tepkime nedir, endotermik tepkime nedir kısa bilgi verelim.

Endotermik tepkime

Tepkime gerçekleşirken dışarıdan ısı alan reaksiyonlara endotermik tepkime adı verilir. Endotermik tepkimelerde maddenin enerjisi artmaktadır.

Ekzotermik tepkime

Tepkime gerçekleşirken dışarıya ısı veren reaksiyonlara ekzotermik tepkime adı verilir. Ekzotermik tepkimelerde maddenin enerjisi azalmaktadır.

Demirin paslanması

Demirin paslanması olayının ekzotermik mi yoksa endotermik mi olduğu anlayabilmek için reaksiyonun nasıl gerçekleştiğini anlamak önemlidir. Akla ilk şu gelebilir. Demir palsanırken dışarıya ısı vermez. Yani örneğin kibritin yanması gibi ortamı ısıtmaz. Ama burada bilinmedik bir nokta bulunmaktadır.

Demir paslanırken aslında dışarıya ısı verir. Kimyasal bri olaydır. Sadece gözle gözlemlenemeyecek ısı açığa çıkar. Bu sebepten dolayıdır ki yavaş yanma tepkimesi adı verilmiştir. Hemen demirin paslanması denklemini paylaşalım.

Demirin Yanma Tepkimesi
Demirin Yanma Tepkimesi

Yukarıdaki denkleme baktığınız sağ tarafta ısı görüyorsunuz. Yani ortama ısı verilmekte.

Cevap

“Demirin paslanması ekzotermik bir tepkimedir”.

Bizleri yanıltan şey demirin oksitlenme ve paslanma süreçlerinde açığa çıkan ısıyı görememizden kaynaklanmaktadır. Bu konu ile aklınıza takılan sorular olur ise sorabilir ve uzman kimyagerlerimiz tarafından bu soruların cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021