Demir Paslanması Nasıl Önlenir

Demir Paslanması Nasıl Önlenir

Demir paslanması nasıl önlenir sorusu özellikle demir malzemeleri üreten, satışını yapan ve kullanan firma ve bireyler tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu makale aracılığı ile demirin paslanmaması için ne yapılması ve hangi ürünün kullanılması gerektiği tüm detayları ile birlikte anlatılacaktır.

Demirin paslanmasını önlemek için kullanılması gereken ürün ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgi vermeden önce demir hangi durumlarda nasıl paslanır dilerseniz detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışalım.

Demir Nasıl Paslanır

Pas, su ve havanın varlığında oluşan demir ve oksijen bileşiklerine verilen isimdir. Demirin su veya hava ile temas etmesi sonucu zamanla paslanma oluşmaktadır. Hem su da hemde havada oksijen bulunmaktadır. Hava ile temasta paslanma biraz daha geç olsa da su ile temasta oldukça hızlıdır. Bunun en büyük sebebi ise su içerisinde bulunan oksijenin hava içerisinde bulunan oksijenden çok daha fazla olmasından kaynaklanır. Ancak bazı durumlarda da havadaki ne miktarının fazla olması paslanmayı hızlandırabilir.

Demir bileşenleri ile oksijen bileşenlerinin tepkimesi sonucu oluşan oksitlenme sonucu pas oluşmaktadır. Oluşan pas sökülmediği zaman ise bir süre sonra paslanma artar, demirin çürümesine ve kullanılamaz hale gelmesine yani işlevini yitirmesine sebebiyet verir. Peki demir paslanması nasıl önlenir ?

Demir Paslanması Nasıl Önlenir

Demir paslanmasını önleyebilmek için, demirin oksijen bileşeni ile temasının kesilmesi gerekmektedir. Bunun için yapılan ilk işlem boyamadır. Ancak yalın halde kullanılması gereken bir çok demir bulunmaktadır. Bununla birlikte boyanın zamanla sökülmesi ya da çizilmesi sonucu yine hava ile teması olabilmekte ve paslanma yaşanabilmektedir. Özellikle inşaat demirleri ve hırdavatçılarda bulunan bir çok demir parçası açık havada kalmak zorunda ve bazı durumlarda su ile temas etmektedir. Sonuç olarak paslanma yaşanır.

Demir paslanmasını engellemek için Özkimsan uzman ve tecrübeli kimyagerleri tarafından Pas Koruyucu OK-152 geliştirilmiş. Pas koruyucu OK-152 kullanıldığında, demirin hava ile teması kesilir ve pasın tamamen önüne geçilir. Bu sayede yalın halde bulunan demirin paslanması engellenmiş olur. Kullanımı ise oldukça basittir. Herhangi bir fırça yardımı ya da püskürtücü (fıs fıs) yardımı ile demir üzerine uygulanabilir.

Dikkat: Demir paslanmış ise, pasın sökülebilmesi için pas sökücü ürünümüz OK-151’in kullanılması gerekmektedir. OK-151’i kullanarak demir üzerinde oluşan pasın tamamen söküldüğünü sağladıktan sonra OK-152 ürünümüzü kullanarak tekrar pas oluşmasının engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Demir Pas Önleyici Ürün Fiyatları

Pas koruyucu ve önleyici ürün OK-152 ürün fiyatları hemen aşağıda paylaşılmıştır. İhtiyacınıza göre 1 KG, 5 KG veya 30 KG ya da daha fazla ürün siparişi verebilirsiniz. Hemen altta bulunan Sepete Ekle butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri girmeniz yeterlidir. Dilerseniz 3D Secure ödeme yöntemini kullanarak kredi kartı ile, dilerseniz de Havale/EFT yöntemi ile ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Aldığınız ürün aynı gün içerisinde kargoya verilerek 1 (bir) iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Detaylı Bilgi Edinin

Demirdeki pasın oluşması nasıl önlenir, ürün nasıl kullanılır, satın alma işlemleri ve aklınıza takılan bütün soruları hemen aşağıda bulunan yorum alanından ya da firmamızı arayarak sorabilir, uzmanlarımız tarafından her sorunuzun tüm detayları ile birlikte cevaplanmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kullanıcı oyu ortalaması: 5,00 oy üzerinden 5)
Loading...

16 YORUM

 • Orhan
  27 Şubat 2019, 15:27 CEVAPLA

  Arabanın sanrofun metal kısmında küçük küçük oaslanmalar olmaya başladı. Sizin ürününüz bunu engellermi engellerse işlemi nası yapılır.

  • Özkimsan
   5 Mart 2019, 08:13 CEVAPLA

   Orhan Bey merhaba;
   Pası söktükten sonra bu ürünü kullanarak ya da boyama yaparak pasın engellenmesini sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 • cevdet yılmaz
  9 Kasım 2018, 13:40 CEVAPLA

  niklelajlı sandalye ve masa bacaklarında minik minik pas lekleri oluştu.daha başllangıç olduğu için önce nasıl durdurabilirim.yani artmasın.yada bu işi nasıl halledebilirim. ilginize teşekkürler

 • Utku Tokat
  9 Eylül 2018, 11:02 CEVAPLA

  Araba kaportasındaki pasları sökme ve yayılmasını elgellemede yararlı olur mu ?

  • Özkimsan
   11 Eylül 2018, 10:30 CEVAPLA

   Utku Bey pasın sökülebilmesi için OK-151 pas sökücü kullanmanız gerekmektedir. Demirin paslanmasını geciktirmek için boyama yapabilir ya da OK-152 pas koruyucu ürünümüzü kullanabilirsiniz.

 • Yurdaer Kolko
  2 Eylül 2018, 01:08 CEVAPLA

  Motosiklet jant tellerinde ufak ufak oluşan pasları temizledikten sonra sizin pas önleyici işe yararmı? Yağ şeklinde mı yoksa renksiz şeffaf vernik yada cila şeklinde mı?

  • Özkimsan
   4 Eylül 2018, 11:34 CEVAPLA

   Merhabalar pas önleyici yağ şeklindedir. Pasın önlenmesini sağlayacaktır.

 • Serhat Solmaz
  25 Mart 2018, 15:41 CEVAPLA

  Paslanmadan nasıl korunulur acaba ?

  • Özkimsan
   25 Mart 2018, 15:43 CEVAPLA

   Serhat Bey paslanmadan korunmak için demir ile hava/oksijen arasındaki teması kesmeniz gerekir. Bunun için OK-152 Pas Koruyucu ürünümüzü kullanabilirsiniz. Ya da boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak boyama yapmadan önce mutlaka pas var ise metalin üzerinde OK-151 Pas Sökücü ürünümüzü kullanarak pasın tamamen söküldüğünden emin olunuz.

 • Mustafa
  19 Ocak 2018, 11:19 CEVAPLA

  İyi günler Saç kasamız var paslanmayı önlemek için Ok 152 uyguladıktan sonra üzerine boya işlemi uygulanabilirmi kasaya

 • Mustafa
  4 Eylül 2017, 17:23 CEVAPLA

  Merhabalar, mangalımız pas tutmaya başladı ve daha yeni almıştık. Pas koruyucuyu mangala uyguladıktan sonra mangalı kullanabilir miyiz? Sağlık açısından sorun olur mı?

  • Özkimsan
   5 Eylül 2017, 12:33 CEVAPLA

   Mustafa Bey ürünümüzü gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Pas söküldükten sonra mangal temizliğini yapmanız yeterlidir.

 • Nur
  14 Mayıs 2017, 21:55 CEVAPLA

  Dis mekanda kullanılan demir basamak paslanma yaptı. 152 ürünü kullanirsam pası çözer ve koruma sağlar mı..

  • Özkimsan
   17 Mayıs 2017, 11:38 CEVAPLA

   Merhaba,
   Demir basamakların pasını OK-151 Temizleyebilirsiniz.
   OK-152 adlı ürünümüzle geçici korumaya alabilirsiniz.Daha uzun ömürlü koruma için boya yapmanızı öneririz.
   Teşekkürler

 • Ecem
  2 Mayıs 2017, 19:35 CEVAPLA

  Stres çarkım paslandı ne yapabilirim burada yazmiyor

  • Özkimsan
   3 Mayıs 2017, 19:19 CEVAPLA

   Ecem Hanım merhaba;
   OK-151 pas sökücü ürünümüzü kullanarak stres çarkı üzerinde oluşan pasın sökülmesini sağlayabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016