Chiller, Kondenser, Eşanjör ve Evaporator Temizliği
 • 3543
 • 6

Chiller, Kondenser, Eşanjör ve Evaporator Temizliği

Su soğutma sistemleri, klima sistemleri, elektrik üretim tesisleri, üretim firmaları ve sanayide soğutulmuş su elde edebilmek için kullanılmakta olan sistemlerdir. Bu sistemlerde sürekli su sirkülasyonu yapılmaktadır. Zamanla ise suyun buharlaşması, ısıtılması, soğutulması aşamalarında geriye kalan mineral ve iyonlar kireç tabakasının oluşmasına sebep olmaktadır.

Bütün bunlarla birlikte yağ, karbon, korozyon, toz ve benzeri oluşumlar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durum ise soğutma ve ısıtma sistemlerinin eski performansında çalışmamasına hatta kullanılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

CHİLLER, KONDENSER, EŞANJÖR VE EVAPORATÖR TEMİZLİĞİ

Soğutma, ısıtma sistemlerinin aksamlarında, konderserde, eşanjörde, chiller makinesinde oluşan kireç, yağ, kir ve diğer tabakaların temizlenebilmesi için 2 teknik bulunmaktadır. Bunlardan bir mekanik bir şekilde periyodik olarak yapılan fırçalama yöntemidir. Ancak tam olarak etkili olamamaktadır. İkinci yöntem ise ısıtma ve soğutma sistemlerinin %100 etkili temizliğinin yapılabilmesi için geliştirilmiş OK-131 ürünüdür.

OK-131 chiller, kondenser, eşanjör ve evaporator temizleme kimyasalı soğutma ve ısıtma sistemlerinin iç ve dış aksamında oluşan kireç ile birlikte bütün ağır kir ve tortuların derinlemesine işleyerek sökülmelerini ve temizlenmeleri sağlamaktadır. Kesinlikle materyale ve metal parçalara zarar vermez.

Chiller Su Isıtma ve Soğutma Sistemleri mekanizması

Chiller Su Isıtma ve Soğutma Sistemleri mekanizması

OK-131 NASIL KULLANILIR

OK-131 konsantre bir üründür. Ağır kirlilikte 1/5, orta kirlilikte 1/10 ve hafif kirlilikte 1/25 oranında su ile seyreltilerek kullanılmaktadır. Kireç, tortu, ağır kir ve yağ oluşumlarının meydana geldiği alanlarda püskürtme yöntemiyle uygulanmaktadır. Herhangi bir püskürtücü, spreyr ve benzeri aparat ile sisteminizin çalışma aksamına engelleyen alanlara sıkılır. Bu işlem gerçekleştirildiğinde OK-131 ürünümüz derinlemesine işler ve kirecin, ağır kirlerin, korozyonun ve diğer oluşumların sökülerek temizlenmesini sağlar. Püskürtme işlemi gerçekleştirildikten bir süre sonra köpürmenin olduğunu ve ağır kir ile birlikte kirecin aktığını görebilirsiniz.

OK-131 hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için 0 (212) 871 52 42 numaralı telefonumuz üzerinden bizleri arayabilir, info@ozkimsan.com’a e-posta atabilir ya da altta bulunan yorum alanından yazabilirsiniz. Bununla birlikte ürünümüzü satın alabilmek için aşağıda bulunan ve ihtiyacınız olan ürünün altındaki SATIN AL butonuna tıklayabilir, 3D Secure güvenlik sistemleri ve 256 SSL ile koruma altına kredi kartı yöntemimizi ya da Havale/EFT ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

CHİLLER, KONDENSER, EŞANJÖR TEMİZLİĞİ NEDEN YAPILMALI

Isıtma ve soğutma sistemlerinin amacı üretim aşamasında ya da kullanım koşulu sebebi ile suyun soğutulmasını ve ısıtılmasını sağlamaktır. Ancak suyun içerisinde bulunan ağır mineraller ve ortamda bulunan toz, yağ ve benzeri oluşumlar sonucu, sistem tam olarak işlevini yerine getirememektedir. Kireç, ağır kir, yağ ve korozyon oluşumu sonucunda sistemde kireç oluşumları ve diğer tortular meydana gelir. Bunun sonucunda ise daha fazla enerji harcanır. Bu oluşumlar arttığında ise ısıtma ve soğutma sistemleri çalışamaz hale gelir.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı kesinlikle temizliği yapılmalıdır. Hem çalışma aksamının durmaması hem de enerji tasarrufu sağlanabilmesi için chiller, kondenser, eşanjör ve diğer aksamların temizliği yapılmalıdır.

EŞANJÖR

Isı eşanjörü, bir akışkandan diğerine ısı transfer etmek için yapılmış bir alettir. Eşanjörde akışkanların birbirine değmemesi gereken durumda akışkanlar katı bir duvarla ayrılırlar ve bu şekilde akışkanlar asla karışmaz. Akışkanların direkt olarak temas ettiği tipler de vardır. Isı eşanjörleri yaygın olarak, soğutma, iklimlendirme (klimatize etme), ısıtma, güç üretimi ve kimyasal proseslerde kullanılır. Yaygın bir ısı eşanjörü örneği de otomobil radyatörüdür. Burada sıcak radyatörün bir yüzeyine temas eden motor soğutma suyu, diğer yüzeyine temas ederek geçen hava ile soğutulur.

Kaynak: Isı Eşanjörü

KONDENSER

Yoğuşturucu, kondenser veya kondansör, buharlı güç sistemleri (termik santral, nükleer santral, gemi,…) ve gazlı soğutma-iklimlendirme sistemlerinde (klima, buzdolabı,…) buhar ya da soğutucu gazın(freon, amonyak) ısısını çevreye ya da başka bir soğutucuya vererek sıvı hale geçtiği ısı değiştirici bir makinedir.

Kaynak: Yoğuşturucu

CHILLER

A chiller is a machine that removes heat from a liquid via a vapor-compression or absorption refrigeration cycle. This liquid can then be circulated through a heat exchanger to cool equipment, or another process stream (such as air or process water). As a necessary byproduct, refrigeration creates waste heat that must be exhausted to ambient or, for greater efficiency, recovered for heating purposes. Concerns in design and selection of chillers include performance, efficiency, maintenance, and product life cycle environmental impact.

Çeviri: Bir soğutucu, buhar sıkıştırma veya soğurma soğutma çevrimi yoluyla bir sıvının ısısını çıkaran bir makinadır. Bu sıvı daha sonra ekipmanı soğutmak için bir ısı eşanjörü veya başka bir işlem akımı (hava veya işlem suyu gibi) aracılığıyla dolaştırılabilir. Gerekli bir yan ürün olarak soğutma, atmosfere atık ısı üretir ve bu atık ısı çevreye atılmalıdır veya daha yüksek verim için ısıtma amacıyla geri kazanılmalıdır. Tasarım ve soğutucu seçimi konusundaki endişeler performans, verimlilik, bakım ve ürün yaşam döngüsü çevresel etkileri içerir.

Kaynak: Chiller

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


6 YORUM

 • Selahaddin
  31 Temmuz 2019, 17:59 CEVAPLA

  Su kulesi olan klima soğutma sistemimiz var.Eşanjörlerimizde kirlenme (kireç) var.sistemi rahatlatmak ve performansını artırmak için ne yapabilirim.

  • Özkimsan
   31 Temmuz 2019, 18:48 CEVAPLA

   Selahaddin Bey merhaba;
   Kireç sökücü ürünümüzü kullanabilirsiniz. Detaylar için ise firmamızı aramanız yeterlidir.
   Selamlar.

 • aykut sönmez
  6 Haziran 2018, 15:22 CEVAPLA

  hava soğutmalı kondenser temizliği yapmak istiyorum,
  bu konuda önereceğiniz ürün nedir bilgi almak istiyorum.

  • Özkimsan
   6 Haziran 2018, 16:59 CEVAPLA

   Aykut Bey OK-131 ürünümüzü kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

 • Merkezi sistem
  30 Nisan 2017, 17:04 CEVAPLA

  Yararlı bilgiler çok teşekkürler

  • Özkimsan
   30 Nisan 2017, 17:38 CEVAPLA

   Merhaba Merkezi Sistem;
   Chiller, Kondenser, Eşanjör ve Evaporator temizliği hakkında sizleri bilgilendirebildiysek ne mutlu bizlere.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021