Buzdolabındaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar
 • 3751
 • 2

Buzdolabındaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Buzdolabındaki pas lekesi nasıl çıkar, oluşan pas tabakaları nasıl sökülür sorusu beyaz eşyası paslanan kullanıcıların aklına gelen ilk sorudur. Bu makalemizde buzdolabında ve diğer beyaz eşyalarda (çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, set üstü ocak, fırın, kurutma makinesi, derin dondurucu, mikrodalga fırın ve aspiratör gibi)  oluşan pasın sebepleri ve yaşanılan bu sorunun çözüm yolları sizlerle paylaşılacaktır.

Buzdolabı Neden Paslanır

Beyaz eşyaların dış kısmı boyadan ibarettir. Elinizi sürdüğünüzde boya tabakasını hissedebilirsiniz. İç kısmı ise metalden (Örneğin demir) yapılmıştır.  Bu bilgi bir kenarda kalsın. Şimdi ise pas oluşumunun asıl sebebini açıklayalım. Doğada bulunan hava ve su varlığında her metal zamanla paslanır. Paslanma ise hava ve su içerisindeki oksijen atomunun demir ile kimyasal tepkimeye girmesi sonucu oluşmaktadır. Yani saf bir halde korumaya alınmadan bırakılan demir mutlaka bir süre sonra oksitlenip pas tutmaya başlayacaktır.

Yukarıdaki iki bilgiden sonra “Buzdolabı neden paslanır?” sorusunu cevaplayalım. Zamanla buzdolabı üzerinde bulunan boya alınan darbeler sonrasında çizilmeler sonucu sökülebilir. Taşıma yapılırken bir yere çarpıldığında ufakta olsa bir boya dökülmesi yaşanabilir. İşte tamda bu kısımda oksitlenme yani pas oluşumu başlar. Çünkü hava ve su ile metalin temasını engelleyen boya artık ortadan kalkmıştır.

Ne Yapılması Gerekir ?

Yukarıdaki sorun ile karşılaşıyorsanız eğer biran önce pasın sökülmesi ve ardından boyama yapılarak metalin hava ve su ile temasının engellenmesi gerekir. Aksi taktirde zamanla paslanma artacak, buzdolabındaki boyanın atmasına ve beyaz eşyanın çürümesine sebebiyet verecektir. Peki buzdolabındaki pas lekesi nasıl çıkartılır ?

Buzdolabındaki Pas Oluşumu Nasıl Sökülür

Bu dolabındaki pas lekesinin çıkarılabilmesi yani temizlenmesi için Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından özel olarak OK-151 Pas Sökücü ürün geliştirilmiştir. Bu ürü pasın derinlemesine işleyerek kısa sürede %100 etkili sonuç ile sökülmesini sağlamaktadır. OK-151 konsantre bir üründür yani su ile seyreltilerek kullanılır. Ağır buzdolabı paslanmasında 1/3 oranında, orta paslanma oluşumunda 1/7 oranında ve hafif paslanma varsa 1/15 oranında su ile seyreltilip bir spreyer (fıs fıs) içerisine boşaltılır.

Bu karışım buzdolabında paslı olan yere püskürtülür. Pasa derinlemesine işler ve sökülerek akmasını sağlar. Bir bez yardımı ile silinir. Pas tam olarak sökülmemiş ise püskürtme yapılmaya devam edilir. Aynı zamanda OK-151 boyamaya hazırlayıcı bir üründür. Tekrar paslanma oluşumunu engellemek için pas söküldükten sonra buzdolabınızı herhangi bir beyaz sprey boya ile boyayabilirsiniz.

OK-151 Pas Sökücü Ne Kadar Etkili

Bu sorunun cevabını hemen aşağıda bulunan ve tamamen ağır bir pas tabakasına sahip metalin ilk günkü haline nasıl geri döndüğünü kanıtlayan bir videomuz ile öğrenebilirsiniz.

OK-151’i Nasıl Satın Alabilirsiniz ?

Buzdolabındaki pas lekesini çıkarmak için %100 etkili olan OK-151 ürününü hemen aşağıda bulunan ve ihtiyacınız kadar olan ambalajın altında bulunan sepete ekle butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri doldurup Havale/EFT ya da 3D Secure güvenlik kredi kartı ile ödeme yöntemi ile satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürün aynı gün içerisinde kargoya verilerek 1 (bir) iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Evimde Spreyer (Fıs Fıs) Yok Nasıl Satın Alabilirim ?

Evinizde bulunan cam sil ve benzeri fıs fıs ambalajları bir nebze de olsa işinizi görebilir. Ancak sadece buzdolabında değil aynı zamanda ürünü farklı yerlerde kullanmak istiyorum ve profesyonel bir fıs fısa (spreyere) sahip olmak istiyorum diyorsanız eğer hemen aşağıda bulunan ürünü de sepetinize ekleyebilirsiniz.

Buzdolabında oluşan pas lekesinin çıkarılarak tekrar paslanma oluşumunun nasıl önüne geçebilirsiniz anlatmaya çalıştık. OK-151 hakkında aklınıza takılan sorular olursa eğer firmamızı arayabilir ya da yorum alanından yazabilirsiniz. Tüm sorularınız müşteri temsilcilerimiz tarafından detaylı bir şekilde cevaplandırılacaktır.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmadı.)
Loading...

2 YORUM

 • Remziye
  12 Temmuz 2018, 14:40 CEVAPLA

  Yazlık takı buzdolabı min mutfak tezgahı yanındaki tarafı nin noktalar hâlinde boyası kalktı. Saçı gözüküyor. Bakımını nasıl yapabilirim. Cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Özkimsan
   12 Temmuz 2018, 20:26 CEVAPLA

   Remziye Hanım öncelikle pas tabakası var ise pas sökücü ürünümüzü kullanarak pası sökebilirsiniz. Ardından boya sökücü ile sökülmesi gereken kısımlardaki boyayı sökebilirsiniz. Son olarak ise yeni bir buzdolabı boyası ile boyama yapabilirsiniz.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016