Bakırın oksitlenme tepkimesi
  • 8228
  • 0

Bakırın oksitlenme tepkimesi

Bakırın oksitlenme tepkimesi 2Cu + O2 ➩ 2CuO olarak gerçekleşmektedir. Bakır havada bulunan oksijen ile kimyasal tepkimeye girerek bakır II (di) oksit bileşenini oluşturmaktadır.

Bakırın özellikleri

Bakır ilk defa Kıbrıs adasında bulunmuş olup ismi de latince anlamı bakır olan “cuprum” kelimesinden gelmektedir. Bakırın tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanır. Erime noktası 1083 oC ve kaynama noktası 2595 oC olup ısıyı ve elektriği en iyi ileten metaldir. Çok sert olmadığı için tel ve levha haline getirilmesi kolaydır.

Sembol: Cu
Atom numarası: 29
Ağırlığı: 63.546
Seri: Geçiş metali
Grup: 11
Peiyot: 4

Maddenin hali: Katı
Renk: Metalik kahverengi

Bakırın oksitlenmesi

Bakır havada bulunan oksijenle zamanla tepkimeye girerek korozyona uğrar. Yüzeyi aşınmaya uğrayan bakır üzerinde bakır pası adı verilen bazik bir karbonat tabakası oluşur. Bakır asitlerin etkisi ile, amonyak ile (hava etkileşimi de önemli), çok fazla ısıtıldığında siyah renge bürünerek oksitlenen bir maddedir.

Bakırı parlatma ve temizleme

Bakırın ve alaşımlarının (pirinç, bronz ve benzeri) parlatılması yani temizlenerek ilk günkü görünümüne kavuşabilmesi için özel olarak OK-159 Bakır Parlatıcı ve Temizleyici ürün geliştirilmiştir. Bu ürün bakırın üzerinde oluşan yağ, kir, oksit ve korozyonu kolay, hızlı ve %100 etkili bir şekilde temizleyerek ilk günkü parlaklığına kavuşturulmasını sağlayan bir kimyasaldır.

OK-159 kullanılarak bakır nasıl temizlenir (parlatılır) hemen aşağıda Özkimsan Endüstri Kimyasalları uzman kimyagerleri tarafından çekilmiş olan video aracılığı ile izleyebilirsiniz.

Bakır temizleyici ve parlatıcı nasıl alabilirim

OK-159 bakır parlatıcı ve temizleyici ürünü hemen aşağıda bulunan alanlardan direk sepetinize ekleyerek ve sizlerden istenen bilgileri doldurarak satın alabilirsiniz. Ödeme yöntemleri arasında Havale/EFT ile ödeme ve kredi kartı ile 3D Secure güvenlikli ödeme seçeneklerimiz bulunmaktadır. Ürün satın alındığı gün kargoya verilmekte ve 1 (bir) iş günü içerisinde sizlere teslim edilmektedir.

Bakırın oksitlenmesi, oksitlenme tepkimesi ve bakır temizleyici ürünler hakkında aklınıza takılan bütün soruları firmamızı arayarak ya da yorum alanından yazarak sorabilirsiniz.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021