Bakır Parlatma Yöntemleri
 • 1960
 • 6

Bakır Parlatma Yöntemleri

Bakır üzerinde zamanla yağ, kir, oksit ve korozyon oluşumları meydana gelir. Bakır bu oluşumlar sebebi ile ilk günkü görünümünden oldukça uzaklaşır. Halk arasındaki tabir ile bakır yüzeyinin bir kısmı ya da tamamı tamamen kararır. Peki en etkili bakır parlatma yani bakır temizleme yöntemleri nelerdir ?

BAKIR PARLATMA YÖNTEMLERİ

Bakır parlatmanın en etkili yöntemi özel olarak geliştirilmiş olan bakır parlatıcı ürünler kullanmaktır. Bu ürünler hem bakırın temizlenmesini hem de parlatılarak ilk günkü hallerine geri dönmelerini sağlamaktadır. En önemli özellikleri ise bu işlemin kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi ve bakır metaline kesinlikle herhangi bir zarar vermemesidir. 

Bakırı parlatabilmek için bazı maddeler (amonyak, limon, sirke ve benzeri) kullanılmaktadır. Ancak bu maddeler hem istenen sonucu vermezler hem bakır yüzeyinin aşınmasına sebep olurlar hem de kısa süre içerisinde tekrar oksitlenme oluşumlarına sebebiyet verirler. Bütün bunların sonucu ise temizleme işleminden sonra daha kötü bir görüntü ile karşılaşılmaktadır.

BAKIR PARLATICI KULLANIMI

Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından geliştirilmiş olan bakır parlatıcı ve temizleyici ürünümüz OK-159 kullanılarak bakırın kısa süre içerisinde nasıl temizlenip parlatıldığını hemen aşağıda bulunan videomuz aracılığı ile izleyebilirsiniz. Bu videoda daldırma tekniği kullanılmıştır. Aynı zamanda herhangi bir spreyer (fısfıs) içerisine bakır parlatıcı ürünü koyarak bakır metallerin üzerine sıkma tekniği ile de kararmış bakır temizlenebilmektedir. 

NASIL SİPARİŞ VEREBİLİRİM

Hemen aşağıda 1 litre, 5 litre ve 30 litre bakır parlatıcı ve temizleyici OK-159 ürünleri sizlerle paylaşılmıştır. İhtiyacınız olan ürünü sepetinize atarak dilerseniz 3D Secure güvenli ödeme yöntemi kredi kartı ile dilerseniz de havale/EFT tekniği ile bakır parlatıcı ve temizleyici ürünlerimizi satın alabilirsiniz. Aynı iş günü içerisinde kargonuz hazırlanarak ürününüz sizlere 1 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. 

 

BAKIR PARLATMA YÖNTEMLERİ / TEKNİKLERİ

Bakır parlatmanın en iyi yönteminin bakır parlatıcı kullanımı olduğundan bahsetmiştik. Peki bakır parlatıcı ile hangi teknikler kullanılmaktadır hemen sizlerle paylaşalım. Birinci teknik daldırma yöntemidir. Oksitlenmiş, kararmış olan bakır herhangi bir kap içerisine boşaltılmış bakır temizleyici ürünümüze daldırılır. Yaklaşık 30 saniye saniye bekletilir. Ardından su ile durulanarak silinir. Yukarıdaki video da daldırma tekniği kullanılmıştır. 

Bir diğer bakır parlatma tekniği ise herhangi bir fıs fıs (spreyer) yardımı ile püskürtme işlemidir. Bakır parlatıcı fıs fıs içerisine boşaltılır. Ardından kararmış, oksitlenmiş ya da kir tabakası oluşmuş bakırın üzerine OK-159 sıkılır. Kısa bir süre beklendikten sonra su ile durulanır ve silinir. Her iki yöntemde de bakır metaliniz tamamen temizlenmiş ve aynı zamanda parlamış olur. 

BAKIR PARLATMA YÖNTEMLERİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR

Bakır parlatma yöntemlerinde kullanıcılar tarafından sıkça soruların soruların başında bakır cezve, kırmızı bakır, bakır süs eşyaları nasıl parlatılır soruları gelmektedir. OK-159 bakır parlatıcı ve temizleyici ürün kullanılarak hem temizleme hem de parlatma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Hemen aşağıda bulunan yorum alanı ile sizlerde aklınıza takılan bütün soruları sorabilir ve uzman kimyagerlerimiz tarafından cevaplanmalarını sağlayabilirsiniz. 

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


6 YORUM

 • mustafa DAVASLI
  26 Haziran 2018, 12:17 CEVAPLA

  Merhaba. Biz bakır bazı ürünlerin imalatini yapmaktayiz. Ürün CNC islemeden sonra boru yagi ile temasindan sonra ürün üzerinde kuflenmeler olmaktadir. Ürünlerimizi daha fazla parlatma ve kuflenmemesi için ne yapmamiz gerekir
  Teşekkurler

  • Özkimsan
   26 Haziran 2018, 15:36 CEVAPLA

   Mustafa Bey 02128715242 numaralı telefon üzerinden firmamızı aradığınız taktirde konu hakkında kimyagerlerimiz sizleri detaylı bir şekilde bilgilendirecektirler.

 • yusuf akar
  23 Şubat 2018, 22:11 CEVAPLA

  merhaba, bakır parlatıcı ürünü bakır kaplı teli parlatmakta kullansak işe yarar mı? iletkenliğe bi zararı olurmu?

  • Özkimsan
   3 Mart 2018, 15:00 CEVAPLA

   Merhaba,
   Kullanabilirsiniz, bakır telin iletkenliğine bir zararı olmaz,bakırı temizleyeceği için iletkenliğini arttırır.

 • Ahmet Bars
  23 Nisan 2017, 21:36 CEVAPLA

  Bakır temizle kimyasalının insan sağlığına zararları nelerdir

  • Özkimsan
   25 Nisan 2017, 16:17 CEVAPLA

   Ahmet Bey merhaba;
   Herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak göze temas ve tabii ki çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerekmektedir. Sonuç olarak bir kimsayasaldır.
   Selamlar.

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021