Arabadaki pas nasıl giderilir
 • 18583
 • 3

Arabadaki pas nasıl giderilir

Arabaların metal aksamlarında zamanla pas ve korozyon oluşabilir. Pas ve korozyonun oluşma sebebi ise metallerin hava ve sıvı teması sonucunda oksitlenmesinden kaynaklanmasıdır. Demir atomu su – hava içerisindeki oksijen ile kimyasal tepkimeye girerek zamanla pas oluşmasına sebep olabilmektedir.

Arabadaki (özellikle kaportadaki) pas lekesi nasıl giderilir sorusunun cevabı ise pas sökücü ürünlerin kullanılması olarak verilir. Ama burada dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Pas sökücü ismi ile satılan pas gevşetici kapsül içerisindeki ürünler değil. Konsantre pas sökücü ürünler.

Arabadan pas lekesi nası çıkar

Arabanızın metal aksamlarında oluşan pas lekesini çıkarmak için Özkimsan Endüstri Kimysalları tarafından üretilmekte olan OK-151 Konsantre Pas Sökücü ürünü kullanabilirsiniz. OK-151 pasın derinlemesine işleyerek metali aşındırmadan ya da metale zarar vermeden pas tabakasının tamamen sökülmesini sağlayan özel bir üründür.

İki şekilde kullanımı mevcuttur. Çıkarılan bilen parçalar için daldırma yöntemi. Çıkarılamayan (sökülemeyen) parçalar için ise püskürtme ve silme yöntemi. Örnek olarak hemen aşağıdaki video aracılığı demir üzerinde oluşmuş pasın nasıl tamamen söküldüğünü izleyebilirsiniz.

Diğer kullanım yöntemi ise püskürtme ve ardından silmedir. Herhangi bir spreyer (fıs fıs) aracılığı ile pas sökücü OK-151 paslı alana sıkılır. Biraz beklendikten sonra herhangi bir bez yardımı ile silinir. Özellikle kaportaların sökülmesi zor olduğu için daldırma yöntemi yerine püskürtme yöntemi kullanılır.

OK-151 nasıl satın alabilirim

Araba üzerindeki metallerde, kaportada ve benzeri alanlarda oluşan pasın sökülebilmesi için oldukça etkili olan ürünümüz OK-151’i internet sitemiz üzerinden havale/EFT ya da 3D güvenlikli kredi kartı ile ödeme yöntemini kullanarak satın alabilirsiniz. 1 (bir) iş günü içerisinde ürününüz kargoya verilerek sizlere gönderii sağlanır.

Pas sökücü OK-151 nasıl kullanılır

OK-151 konsantre bir üründür. Pasın derecesine göre su ile ağır kirlilikte 1/3, orta kirlilikte 1/7 ve hafif kirlilikte 1/15 oranında seyreltilerek kullanılır. Kullanım detayları hakkında aklınıza takılan bütün soruları firmamızı arayarak ya da yorum alanından yazarak sorabilirsiniz.

Makalemizi bitirmeden önce bir hatırlatma yapmakta fada vardır. Arabanın metal aksamındaki, kaportadaki pas oluşumları sökülmez ise zamanla yayılmaya devam edecektir. Bu yayılma da zamanla metalin çürümesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple erken önlem alınması oldukça önemlidir.

YORUM BIRAKIN

Yorumunu 24 saat içerisinde cevaplanacaktır.


3 YORUM

 • Ergin yılmaz
  2 Mart 2020, 08:51 CEVAPLA

  Aracın boyalı yüzeylerine zarar verir mi? Taş atıklarındaki pasları onar için kullanmak istiyorum.
  Saygılarımla.

  • Özkimsan
   2 Mart 2020, 16:33 CEVAPLA

   Ergin Bey merhaba;
   Kesinlikle boyaya ya da plastiğe zarar vermez.
   Selamlar.

 • Adem Çeken
  21 Ağustos 2019, 17:01 CEVAPLA

  aracımın çamurluk ve kapı kısmında boya kalkmış ve pas oluşmuş, bunu sizin ürünlerinizden kullanarak çözebilir miyim? teşekkürler

BİLGİ ALIN

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

BİZİ ARAYIN
SON YAZILAR
EN ÇOK GÖRÜNTÜLENLER
ÖZKİMSAN

Özkimsan Endüstri Kimyasalları Konsantre Sökücüler

Özkimsan Endüstri Kimyasalları © Copyright 2016 - 2021